Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Viac času nemáte. Predschválené hypotéky fungujú v bežnom režime

25.03.2020, 14:30 | Ján Beracka | © 2020 News and Media Holding

Banky sú pripravené pomôcť dlžníkom, ktorí majú úvery a pre krízu spôsobenú koronavírusom by sa mohli dostať do problémov, hoci zatiaľ nie je jasné, ako bude podpora vyzerať. Banky však nesignalizujú žiadne úľavy pre ľudí, ktorí chcú úver ešte len získať. To platí aj v prípade, že si klient nechá hypotéku schváliť ešte predtým, ako úver skutočne získa.

  • Tlačiť
  • 0

Ak zákazník nestihne vybrať si svoju budúcu nehnuteľnosť v stanovenej lehote, potom mu takzvaný úverový certifikát, teda predbežne schválená hypotéka, prepadne. Banky tento prísľub poskytujú za štandardných podmienok. Napriek kríze, ktorú spôsobil koronavírus, zatiaľ nedávajú klientom viac času na výber nehnuteľnosti.

Neprehliadnite

Hypotekárny certifikát

Hypotekárny certifikát je prísľub od banky, že klientovi, ktorému certifikát vystavila, poskytne úver na bývanie. „V rámci certifikátu sa uvádza schválená výška úveru ako aj maximálna hranicu úveru, ktorý vie banka poskytnúť na základe posúdenia finančnej situácie klienta, nezohľadňujú sa žiadne údaje o nehnuteľnosti,“ približuje Dominik Miša, hovorca VÚB banky.

Dokument je potvrdením bonity klienta a dáva mu obraz o tom, akú cenu môže za nehnuteľnosť, o ktorú by mal záujem, zaplatiť. Hypotekárny certifikát je užitočný v prípade, že je potrebné rýchlo konať, aby záujemca o nehnuteľnosť o ňu v konkurenčnom boji neprišiel. Certifikát je teda určený najmä ľuďom, ktorí chcú nadobudnúť  nehnuteľnosť, avšak ešte nemajú vybranú žiadnu konkrétnu.

Certifikát nemá presne stanovenú podobu a komerčné banky si jeho parametre nastavujú samostatne. Obdobie, počas ktorého je úverový prísľub platný, sa

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy hypotéka, úver

Diskusia (0 reakcií)