Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Predvojnová neistota podkuruje aj Európe

06.02.2003, 00:00 | Vladimír Vaňo

  • Tlačiť
  • 0

Jeho pokračovanie môže v stredu odštartovať americký minister zahraničných vecí Collin Powell prejavom v OSN. Aj napriek tomu, že americký Fed zopakoval dôveru v ďalší vývoj domácej ekonomiky, kým najvyšší predstavitelia Európskej centrálnej banky (ECB) varujú pred „marginálnym rastom“ v únii, euro má potenciál tento týždeň stúpať.

Prejav C. Powella zrejme priblíži svet vojne. V tom prípade by na devízovom trhu prevládlo napätie, ktoré minulý týždeň zmiernila podpora ôsmich európskych krajín USA. Tú chápu díleri ako pripravenosť podieľať sa na nákladoch zásahu na Strednom východe. Obava, že by ich museli znášať iba Spojené štáty, nie je jediným faktorom potápajúcim dolár. Tým ďalším sú, okrem potreby prílevu kapitálu na financovanie obchodného pasíva, obavy z vplyvu konfliktu na individuálne rozhodnutia podnikov a domácností.

Zaujímavé svetlo do tejto otázky vniesol predbežný odhad kvartálneho rastu v Amerike za posledný vlaňajší štvrťrok, ktorý sa spomalil na 0,7 %. Medziročne však HDP stúpol o 2,4 %, čo je podstatne rýchlejšie tempo, ako zaznamenalo napríklad Nemecko. Napriek vcelku priaznivému medzinárodnému porovnaniu ide v prípade USA o najmenšie plus od recesie v roku 2001. Podpísal sa pod to najmä najslabší nárast konečnej spotreby domácností (+1,0 %) za uplynulé desaťročie. Agregátne čísla dokázali, že vlaňajší advent predsa len obmedzil chuť na darčeky. Povzbudil však štvrťročný vzostup fixných investícií firiem, prvý za ostatné dva roky. Obrat by sa mohol postarať o znovuoživenie na trhu práce a následne aj spotreby domácností.

Optimizmu podaktorých európskych politikov búšiacich sa v úvode týždňa do hrude silným eurom nastavila realita zrkadlo vo štvrtok. Prekvapujúci pokles indexu podnikateľskej dôvery vo Francúzsku, prvý za uplynulé tri mesiace krehkého zotavovania, naznačil, že momentálne napätie zohráva úlohu v rozhodovaní mikrosféry aj na starom kontinente. Posilnenie dolára v tento deň podporil aj stredajší komentár Fedu, ktorý síce kľúčové sadzby nezmenil, ale vo vyhlásení vyzdvihol silné základy, na ktorých stojí americké hospodárstvo. „Súčasná menová politika v spojení s pokračujúcim rastom produktivity práce podporia zlepšenie ekonomickej klímy,“ uviedol jednoznačne Fed.

Člen Bankovej rady ECB a šéf Bundesbanky Ernst Welteke vyhlásil, že eurozóna zaznamená v poslednom štvrťroku 2002, ako aj v tých nasledujúcich len „marginálny hospodársky rast“, o čo sa postaralo aj silnejúce euro. Pripustil to aj komisár EÚ pre menové záležitosti Pedro Solbes. E. Welteke zopakoval poznámky na adresu eura. „Prudký vzostup kurzu, ktorý nevyvolali ekonomické fundamenty, ale medzinárodná situácia, by mohol mať negatívny vplyv na ekonomiku, pokiaľ by pokračoval, čo – dúfam – nenastane.“ K jeho obavám sa pridáva čoraz viac európskych exportérov.

Bank of Japan v závere minulého týždňa zverejnila štatistiku o devízových operáciách. Z tej vyplýva, že Japonci v januári neintervenovali iba verbálne, ale aj priamymi nepublikovanými nákupmi dolárov. Jen sa významne oslabil aj po výmene šéfa japonskej centrálnej banky. Na miesto Masaru Hayamiho nastupuje Nouzuki Nakahara, čo v prípade defláciou sužovanej japonskej ekonomiky znamená ešte agresívnejší postoj k uvoľňovaniu menovej politiky aj cez operácie na voľnom trhu.

Autor je analytik Slovenskej sporiteľne.
  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Peňažné a devízové trhy

Diskusia (0 reakcií)