Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prenájom domu a DPH

09.03.2009, 12:27 | Peter Málach

Ak je nájomcom neplatiteľ DPH aj nájomné musí byť bez DPH.

  • Tlačiť
  • 0

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON01.jpg

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON02.jpg

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON03.jpg

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON04.jpg


  • V roku 2008 som sa zaregistroval na daňovom úrade ako prenajímateľ domu. K tomu vediem jednoduché účtovníctvo bez DPH. V polovici roku 2008 som okrem toho začal aj podnikať ako živnostník a stal sa platiteľom DPH, to vediem druhé účtovníctvo. Chcem podať daňové priznanie, kde chcem uviesť príjmy a výdavky zo živnosti ako podnikateľ a zároveň aj príjmy a výdavky z prenájmu nehnuteľnosti ako zaregistrovaná fyzická osoba, ale bez uplatnenia DPH. Je takýto postup správny?

Áno, váš postup je správny. Pokiaľ sa rozhodnete, že nebudete uplatňovať DPH na výstupe pri prenájme, ak prenajímateľom je platiteľ DPH, tak ani DPH na vstupe si nemôžete uplatniť.

Pokiaľ je vašim nájomcom neplatiteľ DPH musíte prenajímať bez DPH.

Vo vašom prípade, ak ste neboli platiteľom DPH celý rok, môžete si uplatniť 40-percentné paušálne výdaje, pokiaľ by to bolo pre vás výhodnejšie ako skutočne vykazované výdaje.

Autor je výkonný riaditeľ a prokurista spoločnosti Malach Consulting, s.r.o 


Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jeho informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

  • Tlačiť
  • 0

Súvisiace články

Daňové priznanie - poradňa

Pomôžeme s daňovým priznaním: zadajte otázku daňovému poradcovi, riešenia problémov, praktické rady a články súvisiace so zdaňovaním príjmov

Daňová poradňa - články

Daňová poradňa eTRENDU

Daňové tipy Jozefa Mihála

257 biliónov dolárov. Svetový dlh dosiahne nový rekord

Diskusia (0 reakcií)