Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Prenájom výrobného stroja a zrážková daň

04.08.2017, 05:00 | Ing. Tomáš Ráno, audítor, daňový poradca, SOLIDITA

Slovenská spoločnosť si prenajíma výrobný stroj , ktorý je vlastníctvom holandskej spoločnosti. Stroj je umiestnený vo výrobných priestoroch na Slovensku. Majiteľ stroja nám vystavuje mesačné faktúry za prenájom. Prenajímaný výrobný stroj je bežné výrobné zariadenie, ktoré nepodlieha žiadnym patentom ani licenciám. Je potrebné sa riadiť Zmluvou o zamedzení dvojitého zdanenia medzi Holandskom a Slovenskom č. 138/1974 a odvádzať 5 % dane na Slovensku? V článku 12, ods 4 tejto zmluvy je uvedená definícia výrazu licenčný poplatok, kde sa uvádza o.i. „za používanie alebo právo na používanie priemyselného, obchodného alebo vedeckého zariadenia.“

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Podľa článku 12, ods.4. vyhlášky o Zmluve medzi ČSSR a Holandským kráľovstvom  o zamedzení dvojitého zdanenia sa uvádza, že za licenčný poplatok sa považuje aj právo na používanie priemyselného, obchodného a vedeckého zariadenia. Podstatou otázky je posúdiť, či aj zariadenie nepodliehajúce autorským právam, spadá do definície uvedenej v Zmluve č. 138/1974 s Holandskom o zamedzení dvojitého zdanenia.

Vychádzame z informácií uvedených na portáli Finančnej správy, ktorý v sekcii podpora a služba pre verejnosť, otázka č. 2 uvádza, že aj prenájom dopravného prostriedku spadá pod pojem licenčný poplatok, a teda nemusí pritom ísť o stroj, ktorý podlieha patentom,  licenciám alebo inak autorsky chráneným dielam. Ide síce o zmluvu s Nemeckom a o osobný automobil,  ale podstata,  pojmy a dokonca aj sadzba sú totožné s so zmluvou s Holandskom a tak je možné analogické odvodenie.

Vzhľadom na uvedené, vami uvedený druh dodávky – nájom stroja podľa nášho názoru spadá pod toto ustanovenie, a preto sa bude podľa čl. 12, ods.2. zmluvy aplikovať zrážková daň vo výške max. 5 % z ceny prenájmu. Uvedenú otázku vzhľadom na jej právno-interpretačný charakter odporúčame posudzovať aj z právneho pohľadu s advokátom.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Prečítajte si ďalšie odpovede z tejto témy poradne Prečítajte si ďalšie odpovede zo všetkých tém poradne Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) Solidita logo

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy poradňa, účtovná poradňa

Diskusia (0 reakcií)