Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Prežilo všetky bankroty sveta. Teraz je najvhodnejší čas na jeho nákup

21.08.2018, 16:11 | Milan Debnár | © 2018 News and Media Holding

Týždeň v komoditách: Nízke ceny bravčoviny ničia európskych aj amerických farmárov, no všetko sa môže rýchlo zmeniť. V Číne ohrozuje chovy africký mor ošípaných. Vývoj vo vzťahoch medzi USA a Čínou môžu zas výrazne znížiť dopyt po rope.

  • Tlačiť
  • 0

Rope sa v uplynulom týždni veľmi nedarilo. Americká WTI si za celý týždeň pripísala stratu, už siedmy týždeň po sebe, a cena Brentu tretí týždeň v rade.

Na ropu vplýva Čína aj Turecko

Ešte aj na začiatku tohto týždňa ceny zaznamenali mierny pokles. Na trhy stále vplývajú obavy z ďalšieho vývoja v Turecku a najmä to, či sa turecká kríza nerozšíri ďalej. Trhy sledujú aj vývoj čínskej ekonomiky. V prípade ďalšieho spomalenia jej rastu by to mohlo znamenať oslabenie dopytu po surovine. Okrem toho vývoj cien ovplyvňuje americká produkcia ropy a podľa ostatných informácií sa počet aktívnych ropných vrtov v USA v minulom týždni nezmenil. Dosahuje počet 869.

V utorok však ropa zaznamenala rast. Čiastočne rast podporili očakávania, že v najbližších mesiacoch sa zvýši napätie na trhu s ropnými produktmi. Trhy naďalej ovplyvňuje obchodný spor medzi USA a Čínou. Cena americkej ľahkej ropy WTI so septembrovým kontraktom sa zvýšila na 66,69 dolára za barel (159 litrov). Vzrástla aj cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v októbri, aj keď tempo rastu bolo miernejšie. Dosiahla 72,29 dolára za barel.

Ceny čiastočne podporilo to, že zásoby ropných derivátov v USA, medzi ktoré patria nafta a vykurovací olej, dosahujú v súčasnom období najnižšiu úroveň za posledné štyri roky. Okrem toho blížiaci sa príchod chladnejšieho počasia v Severnej Amerike zvýši dopyt po vykurovacom oleji.

Opačne na ceny pôsobí vývoj vo vzťahoch medzi USA a Čínou, ktoré voči sebe uplatňujú dovozné clá a hrozia si ďalšími. Obchodný konflikt negatívne zasahuje do viacerých ekonomík, čo by mohlo znížiť dopyt po rope. Koncom tohto týždňa pricestuje do Washingtonu čínska obchodná delegácia s cieľom spor riešiť, po vyhláseniach amerického prezidenta Donalda Trumpa však šance na skoré vyriešenie klesli. D. Trump sa pre agentúru Reuters 20. augusta vyjadril, že veľký pokrok neočakáva a vyriešenie obchodného sporu s Čínou si bude vyžadovať určitý čas.

Neprehliadnite

Krušné chvíle zlata aj platiny

Minulý týždeň ceny zlata klesli na najnižšiu úroveň od januára 2017 a stále klesajú. Doteraz tento rok ceny klesli o deväť percent.

Analytici pokles ceny pripisujú 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Týždeň v komoditách

Diskusia (0 reakcií)