Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vypočítajte si, koľko zaplatíte za prihlásenie auta po novom a aká je cena vášho vozidla

16.01.2017, 00:50 | Zuzana Kollárová | © 2017 News and Media Holding

Od 1. februára sa mení správny poplatok za prihlásenie auta do evidencie na polícii. Zistite si výšku poplatku v kalkulačke na stránke ministerstva financií.

  • Tlačiť
  • 6

Zásadne sa zvýšia ceny pre vozidlá s väčším výkonom. Pri výkone do 176 kw však za prihlásenie auta ušetríme. Ak sa chystáte kúpiť auto do 80 kW, poplatok zostáva rovnaký. Nové poplatky platia pre motorové vozidlá kategórie L, M1 a N1 (okrem kategórie N1 s najviac tromi miestami na sedenie).

Registračnému poplatku po novom podlieha rovnocenne každá registrácia vozidla. Pri starších vozidlách sa po novom berie do úvahy aj ich vek a koeficient. Ministerstvo financií stanovilo vekové koeficienty, ktorými sa násobí výkon motora.

Pri starších vozidlách platí pravidlo, že najmenšia zaplatená suma je 33 eur.

Neprehliadnite

Do 31. januára 2017 sa platí registračný poplatok pre nové a dovezené vozidlá v plnej výške od 33 eur do 2 997 eur v závislosti od výkonu motora. Pri preregistrácii vozidla na domácom trhu sa platí jednotná suma 33 eur.

Čo sa dozviete z kalkulačky

Ak chcete vedieť presnú sumu, ktorú od februára zaplatíte policajtom, môžete využiť novú kalkulačku poplatku za registráciu na webe ministerstva financií. Pripravil ju Inštitút finančnej politiky. Treba povedať, že je to dobrá služba pre verejnosť a napríklad v porovnaní s aplikáciou ministerstva dopravy odoprave.info, ktorú rezort zverejnil tento týždeň, nás určite nestála 14 miliónov eur.

Kalkulačka je sprístupnená verejnosti prostredníctvom jednoduchej on-line aplikácie. Prvou možnosťou kalkulačky je zistiť, aká je cena jazdeného alebo celkom nového auta. V druhom kroku sa dozviete, aký registračný poplatok za auto zaplatíte. Môžete ho porovnať s výškou registračného poplatku, ktorý sa za autá platí do konca januára.

Pre výpočet približnej ceny konkrétneho modelu jazdeného automobilu musíte zadať v prvom kroku značku auta (alebo priamo konkrétny model). V ďalšom kroku vám kalkulačka automaticky ponúkne voľbu konkrétneho modelu. Potom uvediete počet najazdených kilometrov, vek v rokoch a výkon motora v kW. Zvolíte typ paliva, pohon, prevodovku a poprípade typ karosérie. Pre správny výpočet registračného poplatku musíte zadať, či automobil je už registrovaný na Slovensku, alebo je dovezený zo zahraničia. Po stlačení tlačidla „Vypočítať“ vám kalkulačka vypočíta priemernú cenu auta. K odhadnutej priemernej cene automobilu inštitút uvádza aj cenové rozpätie, ktoré by malo zohľadňovať výbavu a stav vozidla.

Pre výpočet registračného poplatku potrebujete zadať výkon motora a vek automobilu. Ak ide o nové vozidlo (a teda prvú registráciu), v poli „pôvod“ vozidla zvolíte možnosť „nové - prvá registrácia“. Automobil s elektromotorom a hybridným pohonom má zľavu 50 percent z registračného poplatku. Túto možnosť volíte v poli „Motor“. Musíte zadať aj pôvod vozidla.

Príklady

Do kalkulačky sme zadali auto Kia Sportage  1,7 CRDi, diesel, s výkonom 85 kW,  rok výroby 2016. Auto má najazdených len 6 kilometrov.

Odhadovaná cena auta bola 24 791,63 eura, cenové rozpätie zohľadňujúce výbavu sa pohybovalo od 22 855,86 do 26 892,30 eura.

Do konca januára za auto zaplatíme registračný poplatok 33 eur. Od februára 73,50 eura.

Na stránke autobazáru by auto stálo 20 600 eur, po zľave 18 600 eur.

Do kalkulačky sme zadali auto Škoda Superb 1,6 TDi, diesel, s výkonom 77 kW, rok výroby 2013. Auto má najazdených 124 380 kilometrov.

Odhadovaná cena v kalkulačke bola 15 323,57 eura. Cenové rozpätie bolo 14 061,21 až 16 699,27 eura.

Registračný poplatok je dnes 33 eur a od februára tiež 33 eur.

Na stránke autobazáru sa toto auto predáva za 11 722 eur.

Kto zaplatí od februára menej 

1. Vozidlá s alternatívnym pohonom

Registračný poplatok týchto vozidiel je znížený o 50 %. Najviac však na 33 eur. Medzi tieto vozidlá patria:

  • hybridné motorového vozidlá,
  • hybridné elektrické vozidlá,
  • motorové vozidlá s pohonom na stlačený zemný plyn (CNG),
  • motorové vozidlá s pohonom na skvapalnený zemný plyn (LNG),
  • motorové vozidlá na vodíkový pohon.

V prípade hybridného motorového vozidla, ktoré má dva motory, sa výkon týchto motorov sčítava.

2. Zdravotne ťažko postihnutí

Poplatok sa znižuje o 50 %, najviac však o 100 eur, pri zápise držiteľa motorového vozidla, ktorým je držiteľ preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím alebo preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím so sprievodcom, alebo ak ide o motorové vozidlo upravené na vedenie fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím a nebol na kúpu motorového vozidla kategórie M1 a N1 poskytnutý príspevok podľa zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.

3. Ak je držiteľ vozidla osoba uplatňujúca si nárok na prídavok na dieťa najmenej na štyri deti najneskôr do dovŕšenia 19 rokov veku. Pri zápise držiteľa motorového vozidla kategórie M1 s najmenej šiestimi miestami na sedenie s výkonom motora do 110 kW sa registračný poplatok zníži. Najviac však na 33 eur. Pri zápise držiteľa je potrebné priložiť fotokópiu rodného listu dieťaťa.

Kto poplatok nebude platiť

1. Od poplatku je oslobodený zápis držiteľa motorového vozidla alebo prípojného vozidla nadobudnutého dedením, na základe úradného príkazu alebo rozhodnutia súdu a zániku bezpodielového spoluvlastníctva manželov.

2. Od poplatku je oslobodený prvý zápis držiteľa motorového vozidla kategórie M1 a N1 a ďalší zápis držiteľa vozidla, ak bol na kúpu vozidla držiteľovi alebo vlastníkovi poskytnutý príspevok podľa zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia.

3. Od poplatku je oslobodený prvý zápis držiteľa motorového vozidla kategórie L1e podľa § 23a zákona č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách.

  • Tlačiť
  • 6