Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Príjem v Nemecku a nezarábajúca slovenská živnosť v priznaní

27.01.2016, 05:30 | Peter Pašek, Managing Director Accace

Manžel má na Slovensku vytvorenú živnosť, ale nedosahuje z nej žiadny príjem. Dôvodom je, že pracuje v Nemecku a tam si podáva daňové priznanie. Musí si podať daňové priznanie aj na Slovensku? Ak áno, musí v ňom uviesť úhrn príjmov dosiahnutých v zahraničí?

  • Tlačiť
  • 0

Vychádzame z predpokladu, že sa váš manžel považuje za daňového rezidenta SR. Chceli by sme upozorniť, že predmetom dane daňového rezidenta SR sú tak príjmy plynúce zo zdrojov na území SR ako i príjmy zo zdrojov v zahraničí, t. j. napr. aj príjmy zo závislej činnosti vykonávanej v Nemecku. 

Rozumieme, že váš manžel iný príjem ako zo zamestnania za rok 2015 nedosiahol (pozn. zo živnosti nedosiahol žiaden príjem). Chceli by sme vás upozorniť, že váš manžel je povinný podať daňové priznanie za rok 2015 v prípade, ak výška jeho zdaniteľného príjmu (zo SR ako i zo zdrojov v zahraničí) za rok 2015 presiahla sumu 1901,67 eura. To znamená, že ak predmetnú hranicu jeho príjem presiahol, má povinnosť podať daňové priznanie v SR, v ktorom je povinný deklarovať aj predmetný príjem z Nemecka. 

Avšak podľa Zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia s Nemeckom sa predmetné príjmy zo závislej činnosti zo zdrojov na území Nemecka vynímajú zo zdanenia v SR. Metóda vyňatia však nemá vplyv na možnosť nepodania daňového priznania v prípade presiahnutia hranice zdaniteľného príjmu v sume 1901,67 eura.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Prečítajte si ďalšie odpovede na túto tému Prečítajte si ďalšie odpovede na všetky témy Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) Accace logo

  • Tlačiť
  • 0

Tagy daňová poradňa, poradňa

Diskusia (0 reakcií)