Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Príjem z darovanej pôdy treba zdaniť nad 500 eur

28.02.2012, 15:59 | Zuzana Billiková, spoločnosť Renaudit

Príjmy z prenájmu a príležitostné príjmy do 500 eur sa nezdaňujú (Daňová poradňa)

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

V roku 2011 mi matka darovala pôdu. Tú už niekoľko rokov užíva právnická osoba. Tak mi teda právnická osoba poslala zmluvu o užívaní na moje meno. Za užívanie pôdy dostávam príjem približne 20 eur ročne. Musím tento príjem uviesť v daňovom priznaní? Ak áno, musím si sám podať daňové priznanie, ak inak pracujem v riadnom zamestnaneckom pomere?

Príjem z prenájmu pôdy je príjmom z prenájmu podľa § 6 odstavec 3 zákona o dani z príjmov. Tento príjem je predmetom dane z príjmov fyzickej osoby.

Podľa § 9 odstavca1 písmena g) tohto zákona je však od dane oslobodený príjem z prenájmu a príjmy z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí (§ 8 odstavec 1 písmeno a)) do výšky 500 €.

Ak ste teda nemali žiadne iné príjmy okrem príjmu zo zamestnania a uvedeného príjmu z prenájmu pôdy, je tento príjem z prenájmu oslobodený od dane.

Ak požiadate zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane zo závislej činnosti, nemusíte podávať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby.

Autorka je daňovým poradcom. Pôsobí v spoločnosti Renaudit.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jeho informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Foto na titulke - TREND

renaudit_logo

Zdroj: logo

Základné rady k daňovému priznaniu 2012 Tlačivá k daňovému priznaniu 2012 Prečítajte si ďalšie odpovede z tejto témy poradne Prečítajte si ďalšie odpovede zo všetkých tém poradne Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných)

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy dane, daňová poradňa, daňové priznanie, poradňa

Súvisiace články

Šéf správnej rady Intesy: Predať VÚB? To sa tu skôr posilníme

Šéf správnej rady Intesy: Predať VÚB? To sa tu skôr posilníme Rozhovor

Slovensko by malo zmeniť svoj národný model hospodárskeho rastu, hovorí predseda správnej rady najväčšej talianskej banky Gian Maria Gros-Pietro

Termínované vklady - porovnanie úrokov

Hypotéky - porovnanie úrokov

Kreditné karty - porovnanie podmienok

Hľadáte náhradu za účet v Zune? Použite náš porovnávač

Diskusia (0 reakcií)