Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Príjem z predaja bitcoinov. Zdaniť?

02.09.2014, 05:40 | Peter Pašek, Managing Director Accace

V rokoch 2012 a 2013 som získal niekoľko bitcoinov, teda nejaké som kúpil a nejaké „vydoloval“. Momentálne by som chcel nejaký podiel z nich predať. Peniaze z predaja mi budú pripísané na účet v slovenskej banke. Aké mám daňové povinnosti v súvislosti s týmto príjmom? Platím daň zo zisku?

  • Tlačiť
  • 0

Berte prosím na vedomie, že v danej záležitosti nebolo stále vydané usmernenie Ministerstva financií SR, resp. Finančného riaditeľstva SR, ktoré by upravovalo spôsob zdaňovania vami uvádzaného príjmu. Preto považujte nižšie uvádzaný text  za môj osobný názor. 

Nie je to mena

Z dôvodu absencie usmernenia k zdaneniu daného príjmu v SR by som osobne vychádzal z názorov IRS (pozn. americká vládna agentúra zodpovedná za výber daní a uplatnenie daňového práva), ktorá sa problematikou bitcoinov (ďalej aj „BTC") doposiaľ asi najviac zaoberala. 

Mám teda zato, že bitcoin, resp. iné formy kryptomien je nutné považovať za osobný majetok, nie však za menu. Vyššie uvedené potvrdzuje aj tlačová správa NBS z 26. 11. 2013, ktorá menu bitcoin nepovažuje za jednu z uznaných národných mien. 

V zahraničí sa zväčša na bitcoin hľadí ako na „investičné aktívum" obdobné napríklad zlatu, striebru a podobne. A zisk dosiahnutý z jeho konverzie do tzv. „fiat" mien (napr. EUR, USD) sa považuje za príjem z kapitálového majetku. 

Čo hovorí zákon 

V tejto súvislosti by som chcel upozorniť na §7 Zákona o dani z príjmov (ďalej len „ZDP"), ktorý definuje príjmy, ktoré sa na účely slovenského ZDP považujú za príjmy z kapitálového majetku.  Tento paragraf ale neobsahuje žiadne ustanovenie, ktoré by sa dalo vo vašom prípade aplikovať.

Znamentá to, že žiadny z uvedených príjmov, ktoré sú exaktne uvedené, nie je možné považovať za príjem obdobný príjmu z scudzenia bitcoinu. Zastávam preto názor, že na účely ZDP predmetný príjem dosiahnutý z prevodu bitcoinu,  napr. do meny EUR, je potrebné považovať za tzv. ostatný príjem podľa §8 ZDP.

Rovnako mám zato, že za príjem nie je možné považovať len príjem z titulu konverzie bitcoinu do tzv. „fiat" meny, ale aj samotné použitie bitcoinu na obstaranie tovaru resp. služby. Napr. v prípade, že ste obstarali 1 BTC za 10 EUR a v súčasnosti má 1 BTC hodnotu 50 EUR a vy sa rozhodnete za neho obstarať darčekovú poukážku v hodnote 50 EUR, tak mám zato, že kúpou danej poukážky ste rovnako dosiahli zisk v sume 40 EUR, t. j. obdobne ako by došlo k zisku v prípade ,,bežnej" konverzie do tzv. „fiat" meny. 

Strata nie je možná

V prípade dosiahnutia takzvaného „ostatného príjmu" podľa §8 ZDP je možné v súlade s §8 ods. 2 ZDP takto dosiahnutý zdaniteľný príjem znížiť o výdavky preukázateľné vynaložené na jeho dosiahnutie, t. j. napr. v cene za ktorú ste bitcoin obstarali. Ak sú výdavky spojené s jednotlivým druhom príjmu vyššie ako príjem, na rozdiel na neprihliada, t. j. z „obchodovania“ s bitcoinom nie je možné dosiahnuť stratu. Príjem dosiahnutý z predaja bitcoinov je potrebné uviesť v časti tzv. "ostatných príjmov" v daňovom priznaní FO typ B. 

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Prečítajte si ďalšie odpovede na túto tému Prečítajte si ďalšie odpovede na všetky témy Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) Accace logo

  • Tlačiť
  • 0

Tagy daňová poradňa, poradňa

Diskusia (0 reakcií)