Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Registrácia k DPH v Českej republike

29.11.2017, 05:00 | Ing. Tomas Ráno, daňový poradca, SOLIDITA

Slovenská eseročka je platiteľom DPH. Predáva lístky na kultúrne podujatia, ktoré sa organizujú a uskutočnia v Českej republike. Vstupenky predáva s DPH platnou v ČR, pretože miestom dodania je ČR. Môže slovenská spoločnosť požiadať o vrátanie DPH zaplatenej v ČR? Musí sa registrovať pre účely DPH v ČR alebo ide iba o jednorazové odvedenie DPH bez registrácie?

  • Tlačiť
  • 0

Ak chce slovenský platiteľ DPH (eseročka) predávať lístky na koncert usporiadaný v ČR treba, aby sa táto spoločnosť zaregistrovala v ČR a odviedla daň z predaja týchto lístkov v ČR. Zaregistrovať sa v ČR  musí,  pretože inak by nemohla odviesť DPH v ČR.  Bez registrácie a pridelenia IČ DPH v ČR to nie je možné. Nemala by totiž potom ako podať daňové priznanie DPH v ČR.

Požiadať o vrátenie  DPH od Českej republiky naspäť nie je možné, lebo keď už raz ako platiteľ DPH a ako dodávateľ služieb v ČR  odviedol daňový subjekt do českého štátneho rozpočtu DPH, tak už si ju nemôže žiadať naspäť.

Vrátenie dane sa týka kupujúcich, nie predávajúcich. Teda iba tých, ktorí nakúpili v zahraničí tovar a títo potom môžu žiadať DPH naspäť pri splnení zákonných podmienok. 

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Prečítajte si ďalšie odpovede z tejto témy poradne Prečítajte si ďalšie odpovede zo všetkých tém poradne Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) Solidita logo

  • Tlačiť
  • 0

Tagy poradňa, právna poradňa

Diskusia (0 reakcií)