Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Revízor chytil čierneho pasažiera

28.01.2019 | JUDr. Patrik Benčík, advokát

Diskusia (25 reakcií) Pravidlá diskusie

28.01.2019 | citatelTrendu

Nechcem sa zastávať čierneho pasažiera, ale pravda je taká že na väčšine zástavok nie sú automaty.

DPB by miesto vymýšľania nezmyslov ako je nabitá karta (kredit na cestovanie) mal radšej priniesť jednoduchú a inde funkčnú službu-platbu prostredníctvom platobnej karty alebo google pay cez platobný terminál priamo vo vozidle MHD.

V Ostrave má táto služba taký úspech, že zvažujú zkončenie predaja tlačených cest. lístkov. Ak chceme funkčnú MHD, musí byť aj dostupná, čo teraz pre mnohých náhodných šoférov ale aj zahraničných turistov nie je.

Do ostravské MHD bez jízdenky. Stačí bezkontaktní karta
https://www.mesec.c...

Ostrava se zbaví papírových jízdenek, roste zájem o bezkontaktní platby
https://www.lupa.cz...

28.01.2019 | HlasNaHlas

Presne tak, DPB je hniezdo"známych dobrých známych", ktoé žije z monopolného postavenia dopravcu v hlavnom meste. V minulosti bolo cleé pôsobeni tejto bandy posiate korupčnými škandálmi. S obrovskou spotrebou, ktorú tento podnik má, by sa asi naozaj dala zabezpečiť emhádéčka pre všetkých bratisalvčnsov zadarmo. S tým by mal Vallo niečo urobiť, lebo jediné, čo spravil doteraz je, že si nechal odsúhlasiť zvýšenie platu o 2 000 eur. A bratislavskí poslanci mu to dojeného odklpli, lebo vedia, že on odklepne zvýšenie platov im.

28.01.2019 | propediotika

Ja sa len čudujem, že čo chce týmto "spoločník a konateľ jednoosobovej spoločnosti s ručením obmedzeným" dosiahnuť? Lebo jednoduchšie by bolo, keby si uznal chybu, pokutu zaplatil a nepýtal sa na všetky strany, že kto všetko pochybil okrem neho.
Pokuta sa dá zaplatiť aj na mieste.
To očakáva, že aj daňovému úradu povie, že neúmyselne zabudol zaplatiť a oni povedia, že tak teda nemusíte platiť pokutu lebo vy ste "spoločník a konateľ jednoosobovej spoločnosti s ručením obmedzeným"?

28.01.2019 | Roman Kanala

Keď je presvedčený o svojej pravde, tak pokutu nebude platiť. Potom o nej musí rozhodnúť nezávislý súd.

Ak mu bola obmedzená osobná sloboda, stal sa obeťou trestného činu. Ak sa bije za svoje práva, bije sa za práva všetkých a je hrdina. Niet dôvodu ho obrýzgať, naopak, treba mu poďakovať, že rozširuje priestor pre slobodu.

28.01.2019 | propediotika

Áno, výborne! Poďme riešiť prečo mal byť obmedzený na slobode namiesto toho, že prečo sa do danej situácie vôbec dostal.
Ak by mal platný lístok, tak by bolo všetko v poriadku a nikto by si "spoločníka a konateľa jednoosobovej spoločnosti s ručením obmedzeným" ani nevšimol.
Navyše sa tomuto čiernemu pasažierovi majú všetci platiaci cestujúci poďakovať, že bojuje za svoje právo ako nezaplatiť pokutu.
Keď je presvedčený o tom, že nemal byť obmedzený na slobode, nech sa súdi. Nevidím však koreláciu s nezaplatením pokuty.

29.01.2019 | Roman Kanala

Ten pasažier za službu zaplatil. Že lístok nemal podľa predpisov označený je druhá vec a je to len detail. Dopravný podnik sa nesmie dožadovať poriadku tak, že jeho zamestnanci v mene ziskov páchať trestnú činnosť.

Na súd je otázka, či cestujúci spáchal nejaký priestupok tým, že si neoznačil lístok. Trestný čin revízora je na prokurátora.

29.01.2019 | propediotika

Veruže to detail nie je a presne to ho stálo problémy. Už len postaviť celú republiku na nohy a vyhnať ich do ulíc kvôli nejakému čiernemu pasažierovi...
Celé to prekrúcaš, nechce sa mi s tebou...

01.02.2019 | muchomuurka

Vlastnením neoznačeného lístka mal zakúpenú možnosť výberu cesty v akomkoľvek čase a akejkoľvek trase, ktorá bola hodná 50 centov, ale rozhodne to ešte nebola platba za konkrétnu službu prepravy na danej trase v definovanom čase. Za konkrétnu službu by zaplatil, keby lístok označil a tj. už nemal možnosť predať lístok za danú sumu napríklad inej osobe alebo vrátiť dopravnému podniku, aby došlo k jeho opätovnému použitiu. Každý dopravca mestskej hromadnej dopravy predsa vo svojich prepravných podmienkach uvádza, že neoznačený lístok je neplatný...

01.02.2019 | skorodochodca

mám podobný názor - za službu zaplatil ... je však otázne, či sa na takýto neznehodnotený lístok viezol viackrát ... ale to je otázka dokazovania zo strany DP ...
Keď v Košiciach zaviedli strojčeky, kde 4 kolíčky z 9 robili dierky, spolužiak postupne vyzbieral všetky kombinácie a viezol sa často zadara ... ja som si pichol, a on pozrel kombináciu ... rovnako ju mohol zistiť pichnutím čistého strihnutého papierika ...
Ale dôkazné bremeno je na DP, prezumpcia viny by mala byť neprípustná ...
A za úvahy stojí, či musím mať lístok, ak na zastávke nie je automat, alebo ak automat vezme peniaze a lístok nevydá ... a niekoľko ďalších možností .... pretože som chcel, peniaze mal, ale na strane DP nie je splnená podmienka ....

28.01.2019 | Valec57

Páčia sa mi niektoré formulácie, ako napr. "Revízor považoval cestovný lístok za neplatný a cestujúceho označil za čierneho pasažiera." Predpokladám, že "spoločník a konateľ jednoosobovej spoločnosti s ručením obmedzeným" ho považoval za platný.

A tiež, že revízor "Požadoval od cestujúceho doklad totožnosti - občiansky preukaz, ak tak neurobí, dá zablokovať dvere autobusu." - no v prvom rade zrejme požadoval zaplatenie pokuty a keď "spoločník a konateľ jednoosobovej spoločnosti s ručením obmedzeným" odmietal, až potom požadoval občiansky. Pre revízora je vždy výhodnejšie, vybaviť vec na mieste, než spisovať záznam.

A na záver by ma zaujímalo, v akej oblasti "spoločník a konateľ jednoosobovej spoločnosti s ručením obmedzeným" pôsobí a ako postupuje voči neplatiacim "zákazníkom". Lebo to, že si niekto niekedy zabudne kúpiť/označiť lístok je jedna vec (stane sa aj tým najmúdrejším), len sa potom treba k tomu postaviť čelom, priznať si vinu a nešpekulovať ako sa vynúť sankcii.

28.01.2019 | demo50

Pravdepodobné povolanie je advokát, možno kandidát na ústavného sudcu. Ak ho zvolia, potom vyhral: "Na bezplatnú prepravu majú nárok sudcovia Ústavného súdu SR na základe Zákona č. 120/1993 Z. z. o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov".

29.01.2019 | Michal Rybárik

Maju nizke platy, socialna vypomoc v podobe bezplatnej MHD je na mieste...

28.01.2019 | bluehen

Jedine podstatne je ze z tohto prechytraleho pravnika sa kludne moze stat ustavny sudca - ma diplom - splna formalnu podmienku, ktoru si nikto nedovoli spochybnit. Co povie/napise, akokolvek absurdne, to policia vymaha, aj za cenu siahnutia na zivot.

28.01.2019 | Emasculate

Ak niekto vyuzije sluzbu a nezaplati za nu, dopusta sa trestneho cinu. Priiada sa len na vysku skody. Je to na to aj judikat z osemdesiatich rokov, dokonca konkretne sa tykal cierneho pasaziera.

V tejto suvislosti je mozne osobu zadrzat tj obmedzit jej osobnu slobodu. Rovnako ako ked kradne v obchode alebo nezaplati v restauracii.

Dristy roznych judr. (haha ze “judr.” ;) smerujuce k vyyebaniu so systemom nantom nic nemenia. Kde tito nimandi chodili do skoly? Aha uz viem.

28.01.2019 | stryko drzgros

konecne prvy prispevok k veci, co ma hlavu a patu a pomenuva veci pravym menom ...
samozrejme ze kadejaky judr ma priamo v popise prace KLAMAT, lebo klamstvo mu prihrava biznis ...
ak by napisal co ty, ze cierneho pasaziera MOZNO zadrzat a obmedzit na slobode do prichodu policie, tak by nemal klientov sudiacich sa s dopravnym podnikom, platiacich mu za pravne rady (ehm klamstva) a nakoniec prehravajuceho cely spor a platiaceho navyse aj pokutu a trovy sudu a tomu judr klamarovi

28.01.2019 | kaarol

Trestny cin je predsa pri prekroceni sumy cez trojnasobok priemernej mzdy ci ako.
Ale pre ludi s mentalitou lacka basternaka je to jedno, hlavne treba nezaplatit.

28.01.2019 | OliWer1

OMFG. Toto je lepšie ako selfíčko spoločníka a konateľa jednoosobovej spoločnosti s ručením obmedzeným na FB ako cestuje po rokoch v MHD, keďže jeho dick extension tool je v oprave. Normálny človek stiahne chvost, zaplatí pokutu a ticho šúcha nohami v kúte, aký bol blbec, že si zabudol označiť cestovný lístok. A potom sú tu jedinci ako spoločník a konateľ jednoosobovej spoločnosti s ručením obmedzeným, ktorý ešte nepíše do novín, že či všetko bolo tak, ako malo byť, aby ušetril na právnej rade. Až mi to začína pripomínať dvoch, slušne napísané, veľmi sporovlivých ľudí v mojom okolí.

30.01.2019 | PaloK

Tak.

31.01.2019 | mba

To co za clanky eTrend zverejnuje na svojich strankach?! Autorovo hanebne dielo je presnou ukazkou toho, preco na SK nic nefunguje. Lebo kazdy, vratane daneho pravnika hlada sposoby ako pravidla obchadzat namiesto toho ako ich dodrziavat! Kradnut sa nema! To ma uz ucili ako velmi male decko. Pana pravnika aj peislusneho editora zrejme ucili presny opak. V Handelsblatte by sa prepadli pod zem! V Trende je to tema na pravnu poradnu. Nechcete nabuduce uverejnit aj clanok ako legalne s policiou zabit cloveka?!