Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Rodičia dostanú v októbri 100 eur na školské potreby. Aké sú ich reálne výdavky?

20.09.2019, 08:00 | Miroslav Homola | © 2019 News and Media Holding

Poslanci ešte na konci júna tohto roka schválili novelu zákona o prídavku na dieťa. Vďaka tomu dostanú rodičia detí, ktoré nastúpia do prvého ročníka základnej školy jednorazovú finančnú pomoc na nákup školských potrieb. Predkladatelia hovoria o finančnom odbremenení rodičov od zvýšených výdavkov, ekonóm o drahej politike, ktorá reálne nepomôže veľkému počtu chudobných detí. Ako to však vidia rodičia, ktorých sa tento príspevok týka?

  • Tlačiť
  • 4

Výsledkom novely zákona je jednorazový príspevok vo výške sto eur, ktorý bude súčasťou mesačnej sumy prídavku na deti. Rodičom sa bude vyplácať za ten mesiac, v ktorom dieťa reálne nastúpi do prvého ročníka základnej školy. Spravidla ide o september, prídavky na deti vyššie o sto eur teda dostanú už v októbri tohto roka. Suma štandardného prídavku na dieťa je v súčasnosti na úrovni 24,34 eura mesačne.

Neprehliadnite

„Znamená to, že rodič, prváka, ktorý si začal v septembri plniť školskú dochádzku, dostane príspevok sto eur vyplatený spolu s rodinným prídavkom v obvyklom čase a obvyklým spôsobom,“ spresnila Jana Lukáčová, riaditeľka kancelárie generálneho riaditeľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR).

Nie je to len o školských pomôckach

Spoločnosť 2muse urobila v roku 2017 prieskum na vzorke 540 respondentov, zisťovala výšku výdavkov na prváka základnej školy. Z výsledkov okrem iného vyplynulo, že v prípade výdavkov sa rodičia neboja len o školské potreby.

Dvaja z piatich opýtaných rodičov odhadli, že len poplatky do triedneho fondu, Združenia rodičov a priateľov školy (ZRPŠ) a za iné „školné“ vychádzajú od

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy INESS, novela zákona, prídavky, príspevok na dieťa, škola, úrad práce