Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ropa Brent zlacnela najvýraznejšie od konca mája

24.07.2019, 00:03 | Milan Debnár | © 2019 News and Media Holding

Týždeň v komoditách: Najskôr cena ropy klesla, no po konflikte v strategickom Hormuzskom prielive sa trend obrátil. Na výslnie sa dostáva žltý kov a popri ňom sa vezie aj striebro.

  • Tlačiť
  • 0

Za celý minulý týždeň ceny ropy Brant aj WTI zaznamenali v dôsledku obáv o ďalší vývoj ekonomiky a dopytu výrazný pokles. Cena ropy Brent klesla za týždeň o 5,5 percenta, čo predstavuje najvýraznejší pokles od konca mája. Cena ropy WTI klesla približne o 7 percent.

V závere týždňa však došlo k nárastu cena o jedno percenta po tom, čo americké námorníctvo zničilo iránsky dron v strategickom Hormuzskom prielive, ktorý je kľúčový pre globálne dodávky ropy z regiónu. To opäť zvýšilo napätie na Blízkom východe. Veľká Británia vyhlásila, že bude obhajovať svoje záujmy v oblasti lodnej dopravy v regióne a šéf amerického generálneho štábu Kenneth McKenzie zase povedal, že USA budú konať aj „agresívne“, aby umožnili voľný prechod lodí úžinou po nedávnych útokoch na ropné tankery v Perzskom zálive.

Irán zadržal dve lode v Hormuzskom prielive, jednu plaviacu sa pod britskou vlajkou a jednu pod libérijskou vlajkou. Stalo sa to na vodnej ceste, ktorou prechádza pätina svetového exportu ropy. Mnohé z 2 000 firiem, ktorých lode sa plavia v oblasti, prikázali svojim plavidlám, aby cez Hormuzský prieliv prechádzali iba za denného svetla a vysokou rýchlosťou. Len niekoľko firiem zastavilo objednávky prepravy.

Zadržanie ropných tankerov v Hormuzskom prielive podľa odborníkov na energetiku zvýši cenu poistenia dopravných spoločností, a ak sa situácie vymkne spod kontroly, zmenší sa preprava tankermi po tejto dôležitej vodnej ceste.

K rastu ceny ropy prispelo aj pozastavenie ťažby na najväčšom líbyjskom ropnom ložisku.

Cena severomorskej ropnej zmesi Brent s dodávkou v septembri vzrástla na záver týždňa na 62,47 dolárov za barel (159 litrov). Za celý týždeň však klesla o 5,5 percenta. Cena americkej ľahkej ropy WTI s augustovým kontraktom vzrástla na 55,63 dolárov za barel.

Ropy bude dosť

Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA) uviedla, že je pripravená urobiť potrebné kroky na zabezpečenie bezproblémového zásobovania trhov surovinou. V reakcii na rastúce napätie okolo Iránu a dodávok ropy cez Hormuzskú úžinu informovala, že vývoj pozorne monitoruje a v prípade narušenia dodávok je pripravená okamžite reagovať s cieľom zabezpečiť, aby svetové trhy boli adekvátne zásobované. Navyše, ako dodala, v súčasnosti sú trhy zásobované dostatočne, pričom zásoby vo svete sa ešte zvýšili, keďže produkcia v 1. polroku prekonala objem dopytu.

Zlato sa blyslo

Zlato na konci uplynulého týždňa nakrátko po polnoci stredoeurópskeho času zdraželo

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Týždeň v komoditách

Diskusia (0 reakcií)