Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ropou hýbe strach z vojny

24.10.2002, 00:00 | Milan Debnár | © 2002 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Rubrika

Komodity

Medzinárodná agentúra pre energiu (MAE) upozornila, že vysoké ceny tlmia záujem priemyselných podnikov. Cena ropy od začiatku roku totiž stúpla o polovicu. Aj preto sa oživenie svetového dopytu po rope spomalilo.

Agentúra okrem toho znížila prognózu tohtoročného rastu dopytu po rope o 50-tisíc barelov denne (b/d) na 170-tisíc b/d. Celkový dopyt odhaduje v súčasnosti na 76,64 mil. b/d. Podobne skresala aj predpoveď rastu dopytu na budúci rok, a to o 100-tisíc b/d na 1,04 mil. b/d. Globálna ekonomika by mala spotrebovať 77,68 mil. b/d.

Hoci USA zaznamenali v uplynulých mesiacoch mierny rast dopytu, v ostatných významných krajinách Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) spotreba poklesla. Najviac v Japonsku a Nemecku.

Aj preto nevidia členovia Organizácie krajín vyvážajúcich ropu (OPEC) dôvod na zvyšovanie dodávok. Limit dodávok OPEC pre desiatku jej členov zotrváva na najnižšej úrovni za ostatných 13 rokov, čo je 21,7 mil. b/d, pričom túto kvótu prekračuje kartel každý deň o 2,33 mil. barelov. Cena ropného koša OPEC sa pritom v predminulom aj minulom týždni dostala pod hranicu 28 USD za barel.

Iránsky minister ropného priemyslu Bidžan Zanganí upozornil, že útok USA na Irak by mohol vyvolať cenový kolaps. Jeho kolega zo Spojených arabských emirátov Obajd Nasíri uviedol, že prípadná vojna by ešte väčšmi zvýšila takzvanú vojnovú prirážku v cenách ropy, ktorá predstavuje už päť dolárov na barel.

Hroziaci konflikt pritom ovplyvňuje aj obchodovanie s ďalšími komoditami. Napríklad to, že Egypt minulý týždeň kúpi 300-tisíc ton pšenice, nikto nečakal. Obchodníci špekulovali o motívoch severoafrickej krajiny na nákup drahej americkej pšenice, ktorej ceny vytlačilo najmä sucho v USA a Kanade.

Dôvodom mohla byť potreba zmiešať

vysokokvalitnú pšenicu s nižšími triedami, ktoré Egypt kúpil na iných trhoch, ale aj obavy z nárastu prepravných cien v prípade amerického útoku na Irak. Ceny pšenice preto vzrástli o 30 centov za bušel na 3,93 USD.
  • Tlačiť
  • 0

Rubrika Komodity

Diskusia (0 reakcií)