Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ruská úroda zráža ceny a kukurica je s otáznikom

16.08.2017, 14:00 | Milan Debnár | © 2017 News and Media Holding

Týždeň v komoditách: Reakcia prezidenta Donalda Trumpa na zastrašovanie zo strany KĽDR, že zareaguje s ráznosťou, hnevom a otvorenou silou, akú svet ešte nezažil, zasiahla okamžite aj komoditné trhy. Zlato prekonalo hodnotu 1 270 dolárov za troyskú uncu vďaka tomu, že investori hľadali bezpečný prístav pred touto hrozbou.

  • Tlačiť
  • 0

Zo surovín zahrnutých do komoditného indexu Bloomberg Commodity Index sú na prvých šiestich miestach kovy. Hliník po prvýkrát po takmer troch rokoch minulý týždeň obchodoval dosiahol hodnotu 2-tisíc dolárov za tonu. V komoditnom indexe si polepšila aj meď, zinok, zlato, nikel a striebro. Cukor, ropa, ale aj sójové bôby sú na tom horšie. Na ich cenu tlačí nadprodukcia.

S nadbytkom na trhu sa musel vysporiadať aj hlinikársky priemysel, keď sa po globálnej finančnej kríze pred necelou dekádou prepadol záujem o túto surovinu. Zásoby sa však odvtedy podarilo dostať pod kontrolu. Podľa analytickej firmy CRU Group sa spotrebovalo 5 až 7 miliónov ton z toho, čo sa v rokoch 2008 až 2011 vyrobilo naviac. Čínske vládne plány na zníženie domácich výrobných kapacít spôsobuje, že teraz je celosvetovo kovu nedostatok.

Čínu a jej snahu o podporenie hospodárskeho rastu a zvyšujúcu sa čínskou spotrebu treba vnímať aj za cenami medi, ktoré sa dostali na takmer trojročné maximá. Teraz sa meď na Londýnskej burze kovov LME (s trojmesačnou dodávkou) obchoduje za 6 423 dolárov za tonu.

Brent stále nad 50 USD

S vysokou ponukou zápasí stále ropa, ktorá sa v prípade ceny americkej ľahkej ropy WTI v posledných mesiacoch pohybuje pod 50 dolármi za barel. Medzinárodná agentúra pre energiu minulý týždeň zvýšila odhad rastu dopytu po rope v tomto roku na 1,5 milióna barelov denne oproti doteraz očakávanému rastu o 1,4 milióna barelov. Uviedla ale tiež, že ropný kartel OPEC v júli dodržiaval dohodu o obmedzení ťažby len asi na 75 percent, najmenej v tomto roku.

Cena ropy Brent na začiatku tohto týždňa ostala nad 52 dolármi za barel. Piatková správa z trhu s ropou od Medzinárodnej energetickej agentúry bola neutrálna. Dáta síce poukazujú na pokles zásob v júli, no dodržovanie dohody OPECu bolo znovu o niečo nižšie ako mesiac predtým. Tento týždeň budú dáta o zásobách ropy v USA oveľa zaujímavejšie. V posledných týždňoch zásoby ropy významne klesali.

Ceny ropy však už na začiatku tohto týždňa smerovali nadol. WTI klesla na 47,59 dolára za barel. Severomorská ropa Brent, ktorej cena sa považuje za medzinárodnú referenčnú cenu, oslabila na 50,73 dolára za barel.

Donald a Kim vydesili trhy

Cena zlata v závere minulého týždňa dosiahla svoju najvyššiu úroveň za posledné dva mesiace. Zastavila sa tesne pred hranicou 1 300 dolárov za troyskú uncu. Na začiatku tohto týždňa však došlo k poklesu ceny. Mohlo za to najmä zmiernenie napätia medzi USA a Severnou Kóreou.

Geopolitické obavy sa zmiernili, keď americký minister obrany Jim Mattis a štátny tajomník Rex Tillerson uviedli, že vláda D. Trumpa sa bude aj naďalej usilovať o diplomatické riešenie konfliktu so Severnou Kóreou. Okrem toho spravodajské služby uviedli, že neexistuje ani náznak toho, že by medzi krajinami mala vypuknúť vojna. Tieto správy prišli po tom, čo prezident D. Trump koncom minulého týždňa napísal na Twitteri, že americká armáda je pripravená.

Vodca Kim Čong-un stavil všetko na urýchlenie vojenského jadrového programu.Zdroj: SITA/AP

Investori budú tento týždeň pozorne sledovať zasadania americkej a európskej centrálnej banky. V zápise zo zasadnutia ECB budú hľadať náznaky toho, kedy banka začne zvyšovať úrokové sadzby a tím sprísňovať menovú politiku.

Podľa názorov analytikov je pravdepodobnosť, že FED ešte tento rok zvýši úrokové sadzby asi 45 percent. Na burze Comex sa zlaté futures znížili na 1 292,18 dolára za troyskú uncu. Strieborné futures sa zvýšili na 17,14 dolára za uncu. Platina klesla na 982,3 dolára a paládium je momentálne na úrovni 893,73 dolára za uncu.

Maslo je čoraz drahšie

Nielen na Slovensku zápasia mliekárne s nedostatkom základnej suroviny na výrobu mala. Jeho cena rastie aj v západnej Európe. Pri kotácii 5,37 eur za kilogram sa cena behom dvoch týždňov zvýšila o 65 eurocentov. Do nezávideniahodnej situácie sa dostali cukrári a pekári, ktorí ešte pred rokom nakupovali kilogram len za 3 eurá.

Podľa upozornení nedostatočné množstvo mlieka dodávaného poľnohospodármi môže viesť k ešte väčšiemu nedostatku masla. Generálny riaditeľ štvrtej najväčšej mliekarenskej spoločnosti na svete pre BBC povedal, že nákupcovia po celej Európe začnú v nasledujúcich mesiacoch pociťovať dopad tohto trendu.

Nárast dopytu po masle prichádza v čase, keď produkcia mlieka klesá a ceny stúpajú. Nedostatok mlieka je obzvlášť akútny vo Francúzsku, pretože poľnohospodári majú obavy že 350-tisíc ton sušeného mlieka ešte stlačí cenu dole. Nepriaznivé počasie na južnej pologuli, stlačilo produkciu mlieka v Austrálii a Novom Zélande, ale pokles produkcie hlási aj EÚ, USA a Argentína.

Viaznúci vývoz

Vývoz piatich hlavných svetových exportérov masla, kam patrí Nový Zéland, Austrália, USA, EÚ a Bielorusko, za prvé štyri mesiace roka zaostával oproti vlaňajšiemu tempu o zhruba 17 percent. V prípade EÚ to bolo dokonca o 28 percent. Svetová spotreba by tento rok mala vzrásť o 3,1 percenta na rekordných 9,7 milióna tony, zatiaľ čo produkcia by mala stúpnuť len o 2,5 percenta.

Podľa oficiálnych údajov organizácie OSN pre výživu a poľnohospodárstvo FAO v júni vzrástli ceny masla o 14 percent, a dostali sa tak na najvyššie hodnoty. V Európskej únii klesli rezervy masla na konci mája až na 1 396 ton, čo predstavovalo 99-percentný medziročný pokles z 92 548 ton v máji 2016. Pred rokom Brusel stiahol do intervenčných skladov stotisíc ton masla, v tom čase ho bolo na trhu totiž priveľa.

Zdroj: pixabay / Efraimstochter / CC0

Analytici si myslia, že súčasné vysoké ceny vydržia maximálne do konca prázdnin a potom klesnú. Aj tak bude maslo drahšie ako pred letom. Vo väčšine krajín EÚ už začali klesať ceny surového mlieka, a to štyri mesiace po sebe, čo sa s odstupom prejaví aj na cene masla. Najaktívnejšie futures na maslo obchodované na chicagskej komoditnej burze sú podľa agentúry Bloomberg síce pod maximom stanoveným v roku 2014, ale stále sa obchodujú na hodnotách, ktoré sú pre toto ročné obdobie rekordne vysoké.

Ruská úroda zráža ceny

Pokles produkcie pšenice v USA a, naopak, lepšia ako očakávaná úroda v Rusku a Francúzsku opäť zamávali s cenou tejto komodity a posunuli ju prudko nadol. Augustová správa USDA (Ministerstvo poľnohospodárstva USA, k 10.8. 2017) udala produkciu cca 64 miliónov ton pšenice, teda o jedno percento menej oproti odhadom z júla tohto roka, ale až o štvrtinu menej oproti predošlému roku.

Keď USDA zvýšilo svoju prognózu produkcie pšenice v Rusku o 5,5 milióna ton na rekordných 77,5 milióna, zvýšila analytická skupina SovEcon svojj odhad na 77,9 milióna ton, na čo obchodníci zareagovali okamžite. Podľa SovEconu sú dôvody na očakávanú rekordnú úrodu – dobré podmienky pre rast jarnej pšenice a viac než dostatočná pôdna vlhkosť. Konkurenční inštitút Ikar zvýšil svoj odhad produkcie pšenice v Rusku ešte viac – na 77 až 80 miliónov ton. Odhad globálnych konečných zásob v sezóne 2017-2018 bol zvýšený o 4,1 milióna ton na 264,69 milióna.

Na trhoch s kukuricou a sójou obchodníci údaje USDA spochybňujú, čo sa prejavilo v závere minulého týždňa snahou o rast cien oboch komodít.

Pšenice pokračovala ďalej v oslabovaní a posledná obchodná seansa minulého týždňa uzavrela na burze CBOT poklesom na 439,25 centa za bušel (bušel pšenice = 27,216 kg). V priebehu dňa klesla až na trojmesačné minimum 434,5 centa za bušel. Na začiatku týždňa sa burze CBOT sa už však obchodoval bušel pšenice za 467,50 centa.

Maxiúroda bavlny

Po správe USDA o domácej produkcii, najaktívnejší futures kontrakt na bavlnu na burze ICE Futures U.S. klesol o burzou povolený limit. USDA uviedlo, že u bavlny očakáva rekordnú úrodu, čím prekvapilo väčšinu obchodníkov, ktorý očakávali naopak zníženie odhadu produkcie. USDA súčasne uviedlo, že očakáva zvýšenie produkcie v Číne, ktorá je najväčším spotrebiteľom bavlny na svete.

USDA zvýšilo odhad produkcie bavlny v USA o 1,5 milióna žochov (žoch = 227 kg) na úroveň jedenásťročného maxima 20,5 milióna žochov.

Zdroj: SITA / AP

Kukurica s otáznikom

Začiatkom júla sa pod vplyvom správy o vyšších osevných plochách a dobrých poveternostných podmienkach spela cena kukurice k poklesu. To sa jej však nepodarilo a trh sa vrátil rýchlo naspäť. Akonáhle začala prudko rásť cena pšenice, kukurica sa zviezla na tejto vlne a následne prerazila 4-dolárovú hranicu smerom nahor.

Ani toto však nemalo dlhé trvanie. Príchod dažďov v júli, očakávania Amerického ministerstva pre poľnohospodárstvo vyšších výnosov na aker ako predpokladali analytici a tým aj očakávania z vyššej ako očakávanej úrody a prudký prepad cien pšenice znamenali pre kukuricu prekážku, ktorá sa nedala prekonať.

Ceny sa vrátili naspäť do pásma a obchodníci sa ocitli opäť na štartovacej pozícii bez akéhokoľvek náznaku, ktorým smerom sa cena pohne. USA očakávajú produkciu kukurice v tomto roku na úrovni asi 522 miliónov ton, čo je o 7 percent menej ako vlani. Stále však ide o tretiu najvyššiu úrodu v histórii. Európska Komisia zaviedla nové clo na dovoz kukurice, raže a ciroku, ako následok výnimočnej úrody roku 2016/17, kvôli ktorej poklesli svetové ceny týchto komodít.

Tento týždeň cena kukurice vo svete znovu mierne klesla. Na parížskej burze je tona za 163,50 eura, na burze v Budapešti za 145,71 eura a na burze CBOT v Chicagu je za 115,76 eura.

Komodity na svetových burzách
(stav k 14. augustu 2017, spotové ceny)
Zatváracia úroveň Zmena za ostatných 12 mesiacov (%)
USD EUR1
Brent (USD/b) 50,73 4,92 -0,53
WTI (USD/b) 47,59 4,04 -1,36
Zlato (USD/troy) 1 282,30 -4,26 -9,24
Striebro (USD/troy) 16,97 -14,72 -19,15
Meď (USD/t) 6 351 33,43 26,50
Hliník (USD/t) 1 720 3,26 -2,11
Nikel (USD/t) 10 510 0,41 -4,81
Olovo (USD/t) 2 317 24,70 18,22
Zinok (USD/t) 2 891 27,92 21,27
Cín (USD/t) 20 525 12,62 6,77
1 Prepočet TRENDU podľa aktuálneho kurzu
PRAMEŇ: finance.yahoo.com, kitco
  • Tlačiť
  • 0

Tagy Týždeň v komoditách

Diskusia (0 reakcií)