Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ryanair sa porúča od susedov

01.05.2010, 00:01 | Peter Csernák | © 2010 News and Media Holding

Čo za posledný týždeň ovplyvnilo naše peňaženky

  • Tlačiť
  • 0

Zápisky z peňaženky 150x150

Nízkonákladová letecká spoločnosť Ryanair nebude lietať z Prahy ani Budapešti. Aerolíniám sa nepáčia vysoké poplatky, ktoré musia na týchto letiskách platiť. Argumentujú tým, že napríklad na Kanárskych ostrovoch nemusia platiť nič. Lenže na Kanárske ostrovy sa chodia turisti zrekreovať, čo znamená, že tu utrácajú peniaze. Spoje v strednej Európe slúžia najmä miestnym obyvateľom, ktorí sa potrebujú dopraviť do zahraničia. Miestny cestovný ruch tak podporujú len minimálne a letiská preto nemajú dôvod znižovať poplatky.

Írska spoločnosť už skôr prestala z rovnakého dôvodu lietať aj z Varšavy, zastúpená nie je ani vo Viedni. Z okolitých hlavných miest tak zostáva iba v Bratislave. Či sem presunie aj svoje linky z Prahy a Budapešti firma zatiaľ neprezradila.

zápisky pero 1

Už o tri roky si na palubu lietadla budeme môcť zobrať nápoj, ktorý si prinesieme z domu. V roku 2013 by mal na európskych letiskách skončiť zákaz prepravy tekutín, ktorých objem presahuje sto mililitrov. „Od 29. apríla 2013 bude možné v príručnej batožine prepravovať všetky druhy tekutín,“ tvrdí Európska komisia. Nebezpečné tekutiny by mali objaviť nové skenery, ktorým na ich otestovanie bude stačiť zopár sekúnd.

zápisky pero 2

Slovenská sporiteľňa začala lákať potenciálnych klientov na svoje hypotéky možnosťou zmeny splátky. Raz ich klienti môžu chcieť vyššie, inokedy nižšie. Docieliť to možno skrátením alebo predĺžením splatnosti úveru, zmenou fixácie či mimoriadnou splátkou. Nejde pritom o nijakú novinku ani raritu. Rovnakú môžnosť ponúkajú aj ostatné banky.

zápisky pero 3

Ministerstvo financií už určilo, čo má obsahovať takzvaný jednotný balíček, ktorý budú musieť od októbra ponúkať takmer všetky banky. Klienti, ktorí si tento balík vyberú, budú mať mesačne tri výbery z bankomatu vlastnej banky a zahraničných bánk, ktoré patria do rovnakej bankovej skupiny. Zadarmo bude aj jeden výber z bankomatu inej banky a neobmedzený počet platieb kartou.

Bez ďalších doplatkov budú musieť byť aj všetky eurové prevody v rámci Európskeho hospodárskeho priestoru. Cenu základného balíčka si určí každá banka sama. Ministerstvo očakáva, že klienti si takto budú môcť ľahšie porovnať ponuku jednotlivých bánk. Tie ešte neoznámili, koľko si za tento produkt budú pýtať.

zápisky pero 4

Slovensko bude podľa analýzy Ernst & Young v nasledujúcich rokoch patriť ku krajinám s najvyšším tempom hospodárskeho rastu v eurozóne. Tento rok predpokladá rast slovenského hospodárstva na úrovni troch percent a v nasledujúcom 4,4 percenta. Priemerný rast 16 krajín eurozóny by v tomto roku mal dosiahnuť jedno percento a na budúci rok 1,6 percenta.

zápisky pero 5

Dôchodkové správcovské spoločnosti investovali peniaze slovenských  sporiteľov aj do gréckych dlhopisov. Podľa Národnej banky Slovenska napriek tomu, že ide v súčasnosti o rizikové investície, klientom veľké straty nehrozia. Investovali sem len malú časť peňazí.

zápisky pero 6

Pre grécke problémy padajú akcie i euro. Analytici pritom upozorňujú, že euro môže klesať aj naďalej. Švajčiarska banka UBS vidí dlhodobú reálnu úroveň spoločnej európskej meny na úrovni 1,20 dolára za euro.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Zápisky z peňaženky

Diskusia (0 reakcií)