Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Šetríte pre koronavírus? Splácať úver môžete dlhšie, no predraží sa

26.03.2020, 14:00 | Ján Beracka | © 2020 News and Media Holding

Kríza okolo koronavírusu mnohých ľudí núti k tomu, aby rozmýšľali, ako znižovať svoje výdavky. Kým sa špekuluje o tom, ako by mohol vyzerať napríklad jednoduchší odklad splátok úverov, znížiť splátku je možné aj v súčasnosti. Jednou z možností je dohodnúť sa s bankou na predĺžení splátkového kalendára. Klient, ktorý sa pre tento krok rozhodne, musí počítať s tým, že jeho úver sa predraží.

  • Tlačiť
  • 0

Aspoň zatiaľ odklad splátok pri úveroch znamená, že dlžníci sa dostanú do úverového registra. To môže spôsobiť problémy pri získavaní úverov v budúcnosti.

Práve preto môže byť predĺženie splátkového kalendára vhodnejšie. „Toto riešenie na rozdiel od odkladu splátky k úveru nevstupuje do úverového registra,“ hovorí Zuzana Šimonová, úverová analytička spoločnosti Fincentrum.

Neprehliadnite

O predĺženie lehoty splácania je možné svoju banku požiadať. „O predĺženie lehoty splatnosti môže klient požiadať ako o štandardnú zmenu zmluvných podmienok bez schvaľovania s poplatkom v zmysle cenníka,“ upozorňuje Dominik Miša, hovorca VÚB banky.

Napriek tomu aj predĺženie lehoty splácania môže znamenať reštrukturalizáciu úveru a zápis v úverovom registri. „Ak klient rieši predĺženie lehoty splatnosti z dôvodu, že sa dočasne zhoršila jeho finančná situácia, môže požiadať o reštrukturalizáciu úveru – predĺženie lehoty splatnosti. V tomto prípade banka od klienta požaduje k žiadosti predložiť doklady k strate, prípadne k zníženiu príjmu. Žiadosť podlieha schváleniu a je bez poplatku za zmenu,“ dopĺňa D. Miša.

O fungovaní úverového registra sa však v súčasnosti

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy hypotéka, splátky, úver

Diskusia (0 reakcií)