Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vraj hoax? Sirotský dôchodok sa naozaj dá zneužiť

29.03.2019, 14:11 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

Mladá mamička a starší otecko. Keď je vekový rozdiel vysoký, u mnohých ľudí to vyvoláva úsmev. No môže ísť aj o podvod.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy

dôchodok

Český denník MF Dnes vypátral ženu, ktorej sa v 19 rokoch narodilo dieťa. Ako otca uviedla 66-ročného ťažko chorého invalidného dôchodcu. Keď o tri roky zomrel, jej dieťa začalo poberať sirotský dôchodok. Dostávať ho môže až dovtedy, kým bude študovať, v Českej republike rovnako ako na Slovensku maximálne do veku 26 rokov.

„Doteraz to nikto z úradníkov nespochybňoval, neopýtal sa ma na to, otec v rodnom liste je jasný a ja jednoducho nechcem, aby dieťa vyrastalo v rovnakých podmienkach ako ja. Teda v rodine bez peňazí,” povedala pre MF Dnes matka dieťaťa. Dôchodca musel s uvedením svojho mena ako otca do rodného listu dieťaťa súhlasiť.

Na Slovensku sa s tým nikto nestretol

Riaditeľ komunikačného odboru Sociálnej poisťovne Peter Višváder vraví, že s takýmito praktikami sa na Slovensku ešte nestretli. „Môže ísť o mýty, hoaxy, ktoré sa z času na čas šíria aj u nás cez sociálne siete, napríklad o tom, že Rómovia aj keď nepracujú, dostanú automaticky priemerné starobné či invalidné dôchodky – nie je to tak - každý, kto žiada o dávku zo Sociálnej poisťovne, musí splniť rovnaké zákonné podmienky na jej priznanie,” tvrdí.

Neprehliadnite

Pri rozhodovaní o nároku na sirotský dôchodok sa neposudzuje, či sa otec uvedený v rodnom liste dieťaťa o toto dieťa v skutočnosti aj staral, alebo či žili v spoločnej domácnosti. Dôležité je to, či

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 2

Tagy dôchodok