Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Škrabance a pokrivené plechy? Môže ísť o totálnu škodu

25.10.2018, 14:00 | Peter Csernák | © 2018 News and Media Holding

Keď má niekto auto na totálku, takmer každý si predstaví zničené vozidlo, ktoré je vhodné už len do šrotu. V skutočnosti to tak nemusí byť. Poisťovne často označujú totálnou škodou aj také prípady, keď má auto len pokrivené plechy.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy

auto, PZP

Vo všeobecnosti prichádza k totálnej škode vtedy, keď je po havárii oprava auta neekonomická. To znamená, že náklady na opravu sú v podobnej alebo vyššej sume ako je aktuálna cena rovnakého nepoškodeného vozidla. Ak má napríklad niekto staršie auto, ktorého aktuálna hodnota je 4 000 eur, tak k totálnej škode prichádza vtedy, ak by oprava stála aspoň 4 000 eur. Niektoré poisťovne pritom totálnu škodu priznávajú aj pri nižšej škode.

Z poistného sa odpočíta cena vraku

Označenie havárie za totálnu škodu má pre poisteného zásadný význam. Poisťovňa namiesto toho, aby preplatila náklady na opravu, uhradí celkovú cenu auta. Z nej však odpočíta hodnotu vraku. „Vozidlo po totálnej škode možno považovať za vrak, ktorý však má stále ešte nejakú hodnotu. Niekedy veľmi malú, niekedy vyššiu - ale aj tak sú to peniaze, ktoré patria vlastníkovi a teda nemôžu byť predmetom poistného plnenia zo strany poisťovne, pretože v takom prípade by vlastník dostal tieto peniaze dvakrát,” povedala hovorkyňa poisťovne Uniqa Beata Lipšicová.

Neprehliadnite

Problém nastáva v prípade, ak má poškodený pocit, že poisťovňa zle ocenila hodnotu jeho auta. „V prípade, že poistený nesúhlasí s určením hodnoty auta, môže zaslať písomnú námietku alebo si poistený dá vypracovať znalecký posudok. Poisťovňa na základe posúdenia relevantnosti písomného podnetu alebo znaleckého posudku posúdi možnosť doplatku poistného plnenia v kontexte správnosti výpočtu poisťovne,” vraví hovorkyňa poisťovne Kooperativa Silvia Nosková.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 5

Tagy auto, PZP