Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Slováci majú viac dlhov ako úspor. Prvýkrát

07.10.2016 | Zuzana Kollárová

Diskusia (20 reakcií) Pravidlá diskusie

07.10.2016 | LPB

Aké by asi boli úroky, na oboch stranách, ak by banky mohli požičiavať iba toľko, koľko iní klienti vložia? Zrovna teraz sme prešli za hranice rovnováhy. Zrejme aj preto máme relatívne zdravé banky. Zatiaľ.

07.10.2016 | LPB

Aha, mám dlhé vedenie... A koľko majú vložené/ požičané firmy? Tam bude pomer asi (ešte) smutnejší.

07.10.2016 | CJ

Krajiny v hornej časti tabuľky nemali komunistov, ktorí sú na Slovensku v štruktúrach do dnes...

08.10.2016 | salamoon

obvam sa, ze je to presne naopak...prave vdaka komunistom to nemas daleko horsie, kedze z vtedajsej doby ludom ostali aktiva v podobe vlastnych nehnutelnosti, ktore sa do tabulky financnych aktiv nepremietaju, ako hovori aj grgo nizsie

07.10.2016 | grgo

"Slováci nebohatnú a zadlžujú sa najviac v regióne"

Toto rozhodne nie je výsledkom štúdie. Slováci majú akurát viac dlhov ako finančných aktív. Dôraz na slovo "finančných". Ak mám byt v hodnote 100,000 EUR, z hypotéky mi ostáva splatiť 50,000 a v banke na účte mám 5,000 EUR tak moje zadĺženie je vo výštke 45,000 avšak môj čistý majetok a bohatstvo je 55,000 EUR.

Toto je obzvlášť dôležité keďže Slováci a vo všeobecnosti postkomunistické krajiny majú neobvykle vysokú mieru bývania vo vlastnej nehnuteľnosti - na Slovensku je to cez 90% oproti Nemecku s 52%.

07.10.2016 | hrasok

Pre úplnosť, suma 5300 eur je hodnota všetkých aktív, vrátane nehnuteľností, na obyvateľa, mínus priemerný dlh na obyvateľa. Warren Buffet si nás môže kúpiť všetkých.

07.10.2016 | grgo

Nie, nie je. Pozri si samotný report: http://www.contexto...

Do úvahy sa berú iba finančné aktíva hlavne bankové vlady, cenné papiere (najmä akcie a dlhopisy) či priame dôchodkové úspory (na Slovensku teda 2. a 3. pilier). Neberú sa vôbec v úvahu akékoľvek úspory vo forme fyzického kapitálu - nehnuteľnosti, infraštruktúra, stroje apod.

07.10.2016 | hrasok

Vzhľadom na vyššie dlhy ako úspory, čistú pozíciu 5300 eur na obyvateľa vykrýva nehnuteľný majetok. Sme chudobní ako kostolné myši, minimálne na stredoeurópske pomery. Nech nás aspoň hreje pocit, že jazdíme na drahých autách, hoci na rozbitých cestách.

07.10.2016 | @@@

tych 5300 eur je priemer čo maju ludia uložene v bankach na slovensku ....žiadne nehnutelnosti nič sa do toho nerata len uspori v bankach ved je to tam aj napisane ....na druhej strane kedže je to priemer tak otazka by mohla aj byť kolko z toho ma 10% najbohatšich a koľko napriklad 50% najchudobnejšich ? ...ale toto nie je otazka len na slovensko ale aj na tie krajiny na najvyššich poziciach

07.10.2016 | Truhlik999

+

11.10.2016 | OliWer1

50% percent najchudobnejších znie zaujímavo. TO je nová SMERácka veličina?

07.10.2016 | Elefant

V roku 1989 bez dlhov a teraz zadlzeni, od desiatich ku trom,tot dobacovala SR,este skuste nadavat,ze ludia za byvaleho rezimu nic nevybudovali!!!!

13.10.2016 | IvanPe

Nic by asi nebolo korektne, ale oproti tomu co sa tu vybudovalo za poslednych dvadsat rokov ako keby chodili do zamestnania iba doobeda a statali sa iba o svoje. A kedze ich ta praca zvacsa nebavila tak sa nadreli aj za to doobedie ako kone. Ved aj ten kon je len clovek!

13.10.2016 | Oskarka

Koľko škôl sa postavilo za tých posledných 20 rokov ?

13.10.2016 | IvanPe

Este pridaj plynofikaciu, elektrifikaciu a jadrove elektrarne. Mozes dat aj mosty a vacsinu ciest a este zeleznice, niektore trate. A este pekarne a likvidacia odpadu a skolky a ... panelaky a sidliska.
A nezabudni rodinne domy, hlavne zo stavebnych prebytkov.
Ale urcite zautoc na kazdeho kto spomenie kvalitu a peniaze na udrzbu aby sa to nerozpadlo par rokov po dokonceni.
Faktom stale ostava: za sociku sa zdaleka nemakalo tak ako teraz, ani z helikoptery.

14.10.2016 | Oskarka

Neútočím, chcem tomu len rozumieť.
Dnes sa maká ďaleko viac ako za socíku, súhlasím. V produktívnom veku je oveľa viac ľudí, predĺžil sa vek odchodu do dôchodku, ľudia sú vzdelanejší a využívajú modernejšie stroje a techniku.
Ako je teda možné, že nemáme peniaze na rozvoj, vždy čakáme len na peniaze z EU?

14.10.2016 | IvanPe

Male korekcie:
"Maka viac" som ale myslel mnozstvo casu straveneho samotnou pracou (nie! prestavky, kavicky, debaty, porady a tupe 5 rocne plany).
Mnozstva pracujucich viac menej stagnuju, resp oproti normalizacnemu boomu je disponibilnej pracovnej sily menej, radovo (napr lebo pracuju v zahranici alebo nemaju pracu).
Ano produktivita prace je radovo vyssia lebo sa vymenili technologie, ktore ale nepatria majitelom slovenskeho kapitalu ale vacsinou zahranicnym investorom.
Mame peniaze na rozvoj! Kapitalu je ovela viac! Iba je inak prerozdeleny: do cca 2012 mal stat podiel cca 42% zvysok patril ludom, dnes je statny podiel cca 56%. Dalej sa kapital koncentruje tam kde sa deje obchod (vymena) a tam kde su prirodne zdroje (tie nemame, resp netazime). Cize ak naklady na dopravu a cas su do Zvolena, Lucenca vyssie ako do Ziliny tak kapital pojde do Ziliny, ale isto nepojde do Ruzomberka, lebo je tam zima a skoro 6 mesiacov treba kurit (naklady na kapital su vysoke).
Pretoze stat je tak bohaty ako su bohaty jeho obcania. Stat je chudobny ak ludia maju hole zadky.
No a zasadnu ulohu v dedictve kapitalu zo sociku hra Meciarova privatizacia a slovenski oligarchovia, cize zlodejina a pokracujuca zlodejina. Lebo ak tie fabriky, ktore sme zrovna neukradli pri znarodneni, rozdame niekomu, kto ich vytuneluje potom vies kde su tie hodnoty co ste vytvorili.
Slovensku staci ked odstavime od moci oligarchov a prestaneme zdanovat talent do urcitej vysky.

14.10.2016 | Oskarka

Podľa štatistiky máme skoro 2,5 mil. zamestnancov, to zatiaľ nikdy nebolo.
Nerentabilní zamestnanci - papierovačky - škoda hovoriť, zvýšil by sa mi tlak...
Oligarchovia kradnú a sú naviazaní na štát - ale kto sa im postaví, keď ostatní tiež kradnú, len v menšom?

14.10.2016 | IvanPe

S tymi 2,5 mil zamestnanymi sa mi to nezda, mozno disponibilnej pracovnej sily podla Rychterovej statistiky. Keby bolo ako hovoris: "to zatial nebolo", potom by nemohol byt problem z dochodkami ani s demografiou. Prestudujem.
Je to naopak: stat je naviazany na oligarchov, preto nastal taky chaos ked prisla Radicovej vlada.
Su dva druhy kradnutia a podvodu:
1. Ked je zakon nastaveny tak, ze keby sa dodrzal tak sa zastavi zivot, napriklad varenie v restauraciach z cerstvych surovin, ktore nesmu byt starsie ako 3hodiny alebo vyhlaska o tom, ze ryba nie je maso, alebo predbiehanie a obmedzena rychlost, ... a chudoba taka, ze ked si nezoberies co ti nepatri tak zomries od hladu.
2. Kradnutie a podvod ako ciel existencie.
V prvom pripade sa treba naucit ako prezit (a sme v skolstve) a v tom druhom treba ovladnut svoje pudy. A poctivo zatvarat vsetkych, ktori to nedokazu. Ale vzdy treba zacat od seba a netolerovat to u druhych.

14.10.2016 | Oskarka

Toľko Slovákov ako teraz zatiaľ nepracovalo. Pozrite aj okolo seba - brigádujú študenti, 2-ročná vojenčina bola zrušená, muži pracujú do 62r., ženy zhruba do 60r., v mestách je zamestnaných veľa dôchodcov do 70 r. a ešte sú tisíce Slovákov v zahraničí. Počet starobných dôchodcov rastie zhruba o 10 tis. ročne - žiadna demografická kríza.