Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Slováci sa s platením faktúr neponáhľajú

13.07.2017, 14:30 | SITA

Slovensko je spomedzi európskych krajín na chvoste v platení faktúr načas. Zatiaľ čo v Európe sa za posledné desaťročie percento platieb uskutočnených načas zvyšuje a v súčasnosti je na úrovni 78 percent.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

V stanovenom termíne platí načas 74 percent zákazníkov. Vyplýva to z reprezentatívnej EOS štúdie European Payment Practices 2017, ktorá bola uskutočnená na vzorke 3 200 spoločností v 16 krajinách.

„Slovensko dlhodobo končí na spodných priečkach, čo sa týka úhrad faktúr po termíne splatnosti. Tento fakt výrazne negatívne ovplyvňuje finančnú kondíciu firiem a ich úroveň cash flow,“ uviedol konateľ spoločnosti EOS KSI Slovensko venujúcej sa manažmentu pohľadávok Michal Šoltes.

Neprehliadnite

V rámci celej Európy bolo zároveň zistené, že faktúry, ktoré zákazníci platia neskoro, dosiahli úroveň 19 percent. Európske firmy trpia aj istými finančnými stratami, keď tri percentá všetkých faktúr neboli uhradené vôbec a stali sa tak nevymožiteľnými. „To môže zahŕňať sumy v miliardách, ktoré spoločnosti nemajú k dispozícii na pokrytie svojich vlastných nákladov alebo investícií do budúcnosti,“ skonštatoval M. Šoltes.

Vo východnej Európe bolo priemerné percento nedobytných faktúr na úrovni 4 percentá. Najhoršie výsledky okrem Slovenska zaznamenali aj Grécko, Rumunsko, Rusko a Bulharsko. Najlepšie skončili krajiny ako Nemecko, kde sa uskutočňujú platby včas v 89-percentách prípadov a Švajčiarsko s podielom 82 percent.

EOS Group vykonáva prieskum európskych platobných praktík od roku 2007. Zameriava sa na platobné zvyklosti klientov v spoločnostiach s ročnými výnosmi 28 miliónov eur a s priemerným počtom zamestnancom 180. Na začiatku spoločnosť sledovala štyri krajiny, postupne pokračovala v rozširovaní prieskumu a v tomto roku sa prieskumu zúčastnilo 16 krajín.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy platobná disciplína, rebríček, Slovensko

Diskusia (0 reakcií)