Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Slovak Telekom končí s MyWallet kartou

29.01.2016, 15:17 | Ján Záborský | © 2016 News and Media Holding

Keď Slovak Telekom (ST) pred dvoma rokmi predstavoval službu MyWallet a s ňou spojenú predplatenú platobnú kartu, mal veľké plány predovšetkým v elektronickom predaji. Kto si kartu vybavil – mohol pri jej využívaní získať motivačné peniaze od operátora – dostal v týchto dňoch e-mail, že využívanie karty k polroku 2016 končí. Dovtedy si klienti môžu previesť nevyužitý zostatok peňazí na svoje bankové účty.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

„Spoločnosť Click & Buy sa rozhodla ukončiť ponuku služieb na Slovensku a zatiaľ sa nám nepodarilo nahradiť v službe MyWallet novú formu platieb s inou finančnou inštitúciou,“ vysvetľuje hovorca ST pre služby a financie Michal Korec. Presný počet užívateľov služby zverejniť nechce, tvrdí však, že prvotné očakávania sa podarilo naplniť. „Išlo hlavne o zákazníkov zo skupiny early adopters,“ dodáva.

MyWallet sa rozbiehal v dvoch krajinách, v Nemecku a na Slovensku. Koniec spolupráce s Click & Buy sa dotkol aj Nemecka, tam končí platobná funkcionalita 30. apríla. V porovnaní so Slovenskom ponúkala nemecká MyWallet širšie možnosti, napríklad platenie v iTunes či ďalších 16-tisíc online obchodoch.

Bariéry pre klienta

Karta mala viacero bariér: vyžadovala od klienta založenie zahraničného účtu v nemeckej banke v čase, keď Slovensko čerstvo prešlo na paneurópsky systém platieb SEPA a skúsenosti s platením do zahraničia boli len veľmi obmedzené. Pre jej využitie potreboval klient vymeniť SIM kartu v telefóne a tiež mať smartfón, ktorý ponúka komunikáciu technológiou NFC – tých bolo pred dvoma rokmi veľmi málo.

Aj Apple začal ponúkať NFC v iPhonoch až v 6. verzii telefónu, aj to len výlučne pre vlastnú platobnú funkciu Apple Pay. Technológie sa medzičasom posunuli ďalej, na nové riešenia elektronických peňaženiek už nie je potrebná spolupráca bánk a operátora. Google zaradil technológiu HCE do všetkých nových verzií systému Android, tá umožňuje bezplatne a bezpečne ukladať dáta o platobných kartách.

Pribúda konkurencia

Navyše v prípade MyWallet Card išlo len o kartu v mobile spojenú s plastovou kartou (pre prípady, kde sa mobil využiť nedal) – teda funkcionalitu, ktorú už každý držiteľ bežnej bankovej karty má. V pláne bola širšia spolupráca s elektronickými a mobilnými obchodníkmi, tá sa však zatiaľ neuskutočnila. Možnosť rozšírenia však ST nezahadzuje: peňaženka MyWallet „nie je odstavená a ostáva v prevádzke“, hovorí M. Korec.

V spolupráci s novými partnermi a cez nové technológie chce ponúkať ďalšie, nielen platobné služby. Očakávanými cestami sú napríklad virtuálne cestovné lístky do MHD, vernostné karty či lístky na rôzne podujatia. Tie by sa mobilom dali nielen kúpiť, ale zostávali by dostupné v mobilnej peňaženke. Oproti situácii spred dvoch rokov však už nebude ST v týchto službách na Slovensku priekopníkom: svoje peňaženky postupne predstavujú viacerí hráči, najnovšie MasterCard, ktorý vo svojej aplikácii InCard dokáže na e-platby využívať nielen svoje karty, ale aj Visa či American Express.

InCard už možno využívať u viacerých veľkých slovenských e-shopov a umožňuje i platby v zahraničí. To isté bude platiť o konkurenčnej peňaženke V.Me od Visa, ktorej plánované spustenie sa na Slovensku ešte pripravuje, hoci bolo pôvodne plánované na vlaňajšok. O vlastných peňaženkách rozmýšľajú aj niektoré banky, tento rok sa navyše očakáva aj príchod Apple Pay či Samsung Pay.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy MyWallet, Slovak Telekom, služba, ukončenie

Diskusia (0 reakcií)