Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Sľubujú trináste či štrnáste platy a k tomu ešte svetový mier

09.06.2017, 19:00 | Zuzana Kollárová | © 2017 News and Media Holding

Názor | Žiadna kaša sa neje taká horúca, aká sa navarí. Platí to, našťastie, aj o balíčkoch

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 24

V súčasnosti to vyzerá tak, že platová revolúcia, ktorú nedávno predstavil šéf národniarov Andrej Danko, sa konať nebude. SNS najskôr hovorila o trinástom a štrnástom plate, ktoré by boli oslobodené od daní a odvodov. Teraz je už skromnejšia. Asi je to výsledok rokovania so zamestnávateľmi a tiež debát v koalícii.

Trináste platy už nemajú byť povinné pre všetkých. Výnimka by sa mala týkať napríklad malých živnostníkov. Či sa z 13. alebo 14. platu budú platiť odvody a dane, to rozhodnuté nie je.

O podobe sociálneho balíka rokuje aj koalícia. Chce ho presadiť ešte tento rok.  „Ak získam zľavu na odvodoch a daniach pre zamestnancov a výhody pre zamestnávateľov, vtedy som ochotný hovoriť napríklad o príplatkoch v sobotu, nedeľu, v nepretržitej prevádzke. Veď my sme rozum nestratili v tej vláde," prezradil predseda národniarov taktiku vyjednávania.

Neprehliadnite

O rozume radšej nehovorme, ale systém by sme v návrhoch nájsť mali. A. Danko sa často a rád oháňa tým, že politik musí mať víziu. V koaličných návrhoch ju však budete márne hľadať.

A. Danko presadzuje 13. a 14. plat, najnovšie aj cyklocesty, Robert Fico zase zvyšovanie minimálnej mzdy a príplatkov za prácu cez sviatky a v noci a Béla Bugár nárast nezdaniteľnej sumy. Koaliční partneri sa teraz predbiehajú v tom, kto z nich je sociálnejší a kto viacej zaboduje u verejnosti. Je to ako trhací kalendár, silnejší toho utrhne viac.

Ak vláda chce, aby občan reálne pocítil rast ekonomiky, nemá sa to snažiť zariadiť administratívnymi krokmi. Ak napríklad stúpne minimálna mzda na 500 eur, neznamená to automaticky, že sa zlepší životná úroveň najmenej zarábajúcich Slovákov.

Riešením by boli návrhy, ktoré by skutočne zlepšili podnikateľské prostredie. Ak sa bude dariť živnostníkovi, zamestná zamestnanca. Ak bude prosperovať firma, určite svojim zamestnancom prilepší na platoch. Ibaže to by štát podnikateľov nemal gniaviť byrokratickými povinnosťami v schválenej legislatíve.

Ďalší balíček

Jeden pokus, ako zlepšiť podnikateľské prostredie, urobilo nedávno aj ministerstvo hospodárstva. Dalo do pripomienkového konania 34 opatrení. Pracuje dokonca už aj na príprave druhého balíčka. Ten by mal byť predstavený v prvom kvartáli budúceho roka a ďalší by mal byť po ôsmich mesiacoch.

Desať opatrení v prvom balíčku sa týka zmien v legislatíve, ostatné sú len vylepšenia.

V kategórii opatrení, ktoré by naozaj mohli podnikateľom pomôcť, je azda len prehodnotenie pracovnej zdravotnej služby pre zamestnancov v prvej a druhej kategórii prác a zvýšenie odpočtu výdavkov na výskum a vývoj na úroveň 100 percent. 

Veľkú časť návrhov tvoria také, ktoré sú skôr len zbožným želaním šéfa rezortu, alebo ich majú zrealizovať iné rezorty. Vo väčšine návrhov ministerstvo sľubuje, že v expertnej skupine vyhodnotí prax, prehodnotí návrh, vypracuje analýzu či zjednoduší procesy. Do tejto kategórie patrí aj sľub o profesionalizácii štátnej správy a informovanosti podnikateľov.

Vzniknúť má napríklad stránka, kde by podnikatelia našli informácie o podnikaní a legislatíve. Rezort tiež chce lepšie skúmať regulácie štátu v zákonoch, ktoré gniavia podnikateľov. Pripravuje projekt Inteligentné regulácie, ktorého cieľom je „zjednotiť pod jednou strechou procesy na jednotlivých ministerstvách, aby ich nevyhodnocovali jednotlivo vlastným systémom a ušetrili finančné prostriedky.“ 

Ministerstvo tvrdí, že súčasná analýza vplyvov je nedostatočná a vplyvy na rozpočet, malé a stredné podnikanie, alebo životné prostredie často nie sú dostatočne posúdené, ide o nepresné odhady alebo ich nemožno vyčísliť vôbec a chýbajú aj analytické nástroje. Konečne vraj  bude môcť štát na základe jasných faktov posúdiť dosahy zákonov.

A potom prídu koaliční partneri so svojimi návrhmi v balíčku. A ani najlepší systém, ktorý sľubuje minister hospodárstva, nedokáže analyzovať, čo nám vlastne prinesú a koľko vlastne budú stáť. Hlavné je, že tri strany koalície už majú spočítané, ako im návrhy zdvihnú preferencie.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 24

Tagy Názory, sociálne balíčky