Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Sporivý ako Nemec. Aká je história čiernej nuly v ekonomickom motore Európy

18.09.2019, 19:00 | Tomáš Zemko | © 2019 News and Media Holding

Keď sa koncom roka 2017 lúčil Wolfgang Schauble s ministerstvom financií, štyri stovky zamestnancov jeho úradu sa nechalo pred budovou nafotiť v tvare nuly. Takzvaná čierna nula symbolizuje v Nemecku vyrovnaný rozpočet alebo mierny prebytok. Tá mala znamenať pochvalu pre veterána nemeckej politiky. Symbol šetrenia ako nemeckej cnosti má dlhú históriu, odkiaľ však pramení?

  • Tlačiť
  • 6

Tagy

Nemecko

Okolo 58 miliárd eur. Toľko bol prebytok nemeckých vlád na federálnej, regionálnej a komunálnej úrovni za rok 2018, čo bolo najviac od čias, odkedy zbiera údaje štatistický úrad Destasis. Vytváranie a ukladanie prebytkov charakterizuje najväčšiu ekonomiku na starom kontinente posledných pár rokov.

Neprehliadnite

Keď sa obzrieme pár rokov dozadu, uvidíme niekoľko štátov Európskej únie, ktorým sa podarilo výrazne znížiť svoje verejné dlhy v pomere k hrubému domácemu produktu (HDP).

Po Írsku, ktoré od roku 2013 znížilo svoj dlh o takmer neuveriteľnú polovicu, a Malte, ktoré ho znížilo o približne tretinu, ho najviac zosekalo Nemecko. V roku 2013 ho evidovalo na úrovni vyše 78 percent percent HDP, no o päť rokov neskôr ho znížilo tesne nad hranicu 60.

Vďačia za to najmä exportnej ekonomike, vďaka ktorej sa im darí hromadiť prebytky a tak postupne znižovať dlh.

Náboženstvo a história...

Tu sa však podľa kritikov pozitíva končia. Tí vinia nemeckú sporivosť a neochotu míňať za to, že ekonomiky na starom kontinente spomaľujú. Odkiaľ sa nemecká sporivosť berie?

Za prvé, zrejme len ťažko dokázať, že Nemci sú geneticky predisponovaní na to, aby si uťahovali opasky, žili skromne, nerozhadzovali a sporili. Možno je príčina v kultúre, respektíve vo vlastných historických skúsenostiach.

Šetrenie je u Nemcov zrejme niečo viac ako iba finančne zodpovedné správanie. „Na šetrenie sa nazerá ako na morálne správnu vec. 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 6

Tagy Nemecko