Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Sprísnenie podmienok nepomohlo. Zadlžujeme sa ostošesť, objem úverov trhá maximá

09.08.2017, 05:12 | Martina Kláseková | © 2017 News and Media Holding

Napriek varovaniam o priveľkom zadlžovaní, ktoré môže ľuďom i bankám priniesť problémy, sa Slováci tento rok zadlžujú ešte rýchlejšie než doteraz. Aj keď už refinancujú menej úverov na bývanie než vlani, objem prostriedkov, ktoré si z bánk požičali, sa zvýšil za polrok ešte viac. Medzi obyvateľstvo sa rozptýlilo nových 1,7 miliardy eur úverových zdrojov. A to napriek tomu, že banky sa v prípade úverov na bývanie už od marca museli riadiť novými pravidlami a úverovanie sa malo sprísniť.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 9

Úvery na bývanie mali na celkovom náraste bankového dlhu obyvateľstvu najväčší podiel. Z celkového objemu, o ktorý sa zvýšila zadlženosť v bankách, tvorili drvivú väčšinu, temer 1,5 miliardy eur. Úvery na bývanie pritom už postihli zákonné úpravy, ktoré presadila Národná banka Slovenska (NBS), a ktoré mali viesť k obozretnejšiemu úverovaniu.

Najvýraznejšie pôsobil nový limit na veľké úvery v pomere k hodnote nehnuteľností, keď NBS začala obmedzovať aj úvery nad 80 percent hodnoty nehnuteľnosti. Banky začali počítať pri posudzovaní žiadosti klientov o úver aj s rezervou z príjmu, ktorá im po zaplatení dlhov a nákladov na život mala v peňaženke zostať. Ak NBS predpovedala, že tieto opatrenia nebudú mať zásadné dopady, len zafixujú exitstujúci stav, ukazuje sa, že mala pravdu. Aspoň rast objemu hypoték tomu nasvedčuje.

Neprehliadnite

Sprísnenie od budúceho roka čaká aj spotrebné úvery, tam môže byť dosah významnejší. V celkovej zadlženosti obyvateľstva síce spotrebné úvery hrajú menšiu rolu, už len preto, že sú neporovnateľne menšie než hypotéky. Ich regulácia však môže mať širší dosah, lebo spotrebné úvery využívajú aj ľudia, ktorých sa hypotéky netýkajú.

Kto vedie

V prvom polroku síce v úverovaní bývania nebolo navonok cítiť tak veľký tlak ako pred rokom, keď banky intentzívne bojovali cenou. No snaha uchmatnúť čo najväčší podiel na trhu konkurencie neprestala. Podľa NBS si v prvej polovici roka podiel na úveroch na bývanie najviac vylepšila VÚB banka, ktorá svoj trhový koláčik nafúkla o pol percentného bodu na 21,2 percenta, štvrť percentného budu získala Prima banka.

Tieto banky mali v jarných kampaniach najnižšie ceny, hoci najmä v prípade VÚB to boli len o kúsok nižšie než u ostatných veľkých hráčov. Podobne veľký kúsok ako Prima banka získala aj (podstatne väčšia) Tatra banka a svoj post lídra si v prvej polovici roka posilnila aj Slovenská sporiteľňa, ktorá obsluhovala 27,7 percent trhu.

Hoci kým pre sporiteľňu to znamenalo návrat k podielu zo začiatku minulého roka, pre VÚB prinieslo prvých šesť mesiacov roka už citeľné hojenie rán z rokov predchádzajúcich, kedy na trhu svoj podiel strácala.

Od začiatku minulého roka totiž VÚB banka získala na trhu úverov na bývanie viac ako dva percentné body a odstup od prvej sporiteľne zmenšila. Tatra banka je na trhu financovania bývania trojkou, štvorkou ČSOB, ktorá za polrok desatinku podielu stratila.

Problém zatiaľ nie je

Aj keď sa Slováci zadlžujú rýchlo, zatiaľ žiadnym problémom nečelia. Úrokové sadzby sú nízko a s ich zvyšovaním sa v dohľadnom čase nepočíta. Zamestnanosť je vysoká, príjmy v priemere stúpajú. Problém však môže nastať v čase, kedy sa to všetko zrazu otočí. Otočenie hospodárskeho cyklu v štádiu vysokej zadlženosti Slováci nepoznajú. Práve nastavením obozretného úverovania chce NBS ochrániť v prípadných horších časoch ľudí i banky, ktoré by nesplácanie úverov postihlo.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 9

Tagy banky, NBS, úver, zadlženosť