Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Stálu prácu v Čechách treba tiež priznať

29.01.2011, 22:05 | Jozef Áč

Poradňa eTRENDU k daňovému priznaniu 2011

  • Tlačiť
  • 1

TlačiváOdpovede poradcovZákladné rady

Ako mám postupovať pri podaní daňového priznania, ak som celý rok odpracovala v Českej republike a som občiankou Slovenska a mám tu trvalý pobyt? Daňové prehlásenie som mala podpísané za rok 2010 v ČR.

Z otázky sa dá vyvodiť , že nemáte v ČR trvalý pobyt a ste občiankou SR s trvalým pobytom na Slovensku ( t.j. existencia stáleho bytu a strediska životných záujmov). V daňovej terminológii to znamená, že ste rezidentom SR a vašou povinnosťou je podať si daňové priznanie (DP) z celosvetových príjmov  na Slovensku.

Nakoľko, ako uvádzate, ste mali len jeden príjem, a to v ČR z pracovno - právneho vzťahu, postup by mal byť nasledovný: český zamestnávateľ vám po ročnom zúčtovaní vystaví potvrdenie o zdaniteľnej mzde a zrazených preddavkoch v tejto krajine. Vy tieto údaje po prepočte z českých korún na eurá premietnete na Slovensku do DP typ A. Vzhľadom k tomu, že domáci slovenský daňový zákon o dani z príjmov tieto príjmy vyníma zo zdanenia (§ 45 ods. 3 písm. c) zákona o dani z príjmov), vaša daňová povinnosť na Slovensku bude nulová.

Na prepočet českých korún na eurá sa použije kurz podľa § 31 ods. 2 zákona o dani z príjmov. Je tam viacero možností. Buď sa použije priemernýkurz za kalendárny mesiac, v ktorom bol poskytnutý príjem, alebo sa použije kurz platný v deň, v ktorom bol prijatý príjem v cudzej mene alebo pripísaný bankou. Na tieto príjmy sa može ďalej použiť aj ročný priemerný kurz za zdaňovacie obdobie za ktoré sa podáva DP, alebo sa použije priemerz priemerných mesačných kurzov za kalendárne mesiace, v ktorých daňovník poberal príjmy v zdaňovacom období. (potrebné kurzy sú na stránke Národnej banky Slovenska www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/kurzovy-listok/denny-kurzovy-listok-ecb, pozn. eTREND).

K DP typ A priložíte ako prílohu zmienené potvrdenie vystavené českým zamestnávateľom. Aj keď k zdaneniu vo vašom prípade nepríde, povinnosťou je DP si na Slovensku podať, a to na daňovom úrade v mieste vášho trvalého bydliska.

Autor je daňovým poradcom a členom Slovenskej komory daňových poradcov.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jeho informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Foto na titulke - SITA

  • Tlačiť
  • 1

Tagy daňová poradňa, daňové priznanie, poradňa