Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Máte v banke starší účet? Možno platíte zbytočne veľa

04.02.2019, 14:00 | Peter Csernák | © 2019 News and Media Holding

Namiesto balíka služieb iba bežný účet alebo starší typ balíka. Takúto možnosť využívajú stále tisíce ľudí. Veľakrát na tom prerábajú.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy

banky, účty

Ešte pred desiatimi rokmi banky ponúkali výrazne iné balíky služieb ako v súčasnosti. Ľudia vtedy častejšie chodili do pobočiek. Namiesto platieb kartou väčšina ľudí vyberala peniaze v bankomate a následne platila hotovosťou. Takémuto správaniu boli prispôsobené aj balíky služieb. Viaceré banky do nich dávali len obmedzený počet platieb kartou a za ďalšie bolo treba platiť. Naopak, v balíkoch boli v minulosti často aj vklady či výbery v pobočke, ktoré sú dnes už väčšinou samostatne spoplatnené.

Neprehliadnite

Viaceré banky s príchodom moderných balíkov služieb všetkým klientom, ktorí využívali staršie produkty, jednoducho zmenili balík služieb. Urobila to napríklad Tatra banka, Slovenská sporiteľňa či ČSOB. „V roku 2009 sme zmigrovali všetkých klientov zo starých balíkov na nové,” tvrdí hovorkyňa Tatra banky Zuzana Žiaranová.

Cena motivuje k zmene

Ďalšie banky nechali prechod na novšie produkty na klientoch, a preto viacerí z nich využívajú stále balíky, ktoré už banky novým zákazníkom neponúkajú. No ceny starších účtov väčšinou upravili tak, aby boli ich majitelia silno motivovaní prejsť na nový produkt.

„Niekoľko málo klientov využíva staré balíky, ktoré banka ponúkala v minulosti, ale nie sú už v aktuálnej ponuke. Sú to zväčša klienti, ktorí na pobočku nechodia, ale takých je minimum,” vraví hovorkyňa UniCredit Bank Zuzana Ďuďáková.

UniCredit v súčasnosti ponúka balík služieb U Konto za osem eur mesačne. Všetkým ľuďom, ktorým na účet príde počas mesiaca aspoň 400 eur, tento poplatok odpustí. Pred U Kontom mala balík Champion, za ktorý si banka v súčasnosti pýta 10 eur mesačne. Aj pri ňom existuje vernostný program. Kto ho chce mať zadarmo, mal by mať priemerný zostatok na účte aspoň 5 000 eur alebo by mal mať celkovú sumu vkladov a investícií v banke aspoň na úrovni 30-tisíc eur. Zadarmo ho majú aj ľudia, ktorí majú v UniCredit úvery minimálne vo výške 50-tisíc eur. Kým U Konto má väčšina klientov zadarmo, pri staršom účte je výrazne ťažšie splniť podmienky na odpustenie poplatku.

Balík, pri ktorom treba všetko platiť

Staršie typy účtov využívajú aj viacerí klienti VÚB banky. Ide predovšetkým o Flexiúčty a účty pre mladých - Start kontá. Koľko ľudí ich doteraz má, banka nevedela povedať. Flexiúčty boli v ponuke do roku 2015. Cena sa odvíja od toho, koľko služieb chce majiteľ využívať. Najlacnejší balík, ktorý neobsahuje žiadnu službu, stojí 3,50 eura. Klienti s týmto balíkom tak musia doplácať za každú jednu službu, ktorú využijú. Najdrahší balík, v ktorom si možno vybrať do 11 rôznych služieb, stojí deväť eur mesačne.

V súčasnosti VÚB ponúka VÚB Účet za mesačný poplatok šesť eur. Klienti si k 11 základným službám môžu vybrať aj jednu službu z rozšírenej ponuky. Prvou možnosťou je zlatá karta, druhou neobmedzený počet platieb kartou, platieb cez trvalý príkaz, automatický prevod alebo SEPA inkaso, všetky výbery hotovosti debetnou kartou z bankomatov VÚB a treťou možnosťou je získanie bezplatných operácií v pobočke.

VÚB ponúka aj vernostný program, vďaka ktorému možno získať tento účet zadarmo alebo za polovičnú cenu. Za polovicu je účet vtedy, ak klient aspoň raz mesačne využije internetbanking alebo mobilbanking, príde mu na účet aspoň 500 eur a má aspoň dva z týchto produktov: spotrebný úver, hypotéku, kreditnú kartu, sporenie, vklady nad 10-tisíc eur alebo životné poistenie. Ak má niekto tri z týchto produktov, mal by mať účet zadarmo.

Čistý účet

Okrem balíkov, v ktorých má klient predplatenú väčšinu úkonov, ktoré využíva, banky núkajú aj bežné účty bez balíka. Klient v takom prípade platí len mesačný poplatok za vedenie účtu. Ak chce mať kartu, musí za ňu zvlášť zaplatiť. Banky si pýtajú zvlášť poplatok aj za internetbanking, platby kartou, výber z bankomatov či za každý prevodný príkaz. Osobitne spoplatnené sú aj prijaté platby.

Viaceré banky pre TREND potvrdili, že takýchto účtov je menej ako päť percent a v niektorých dokonca menej ako jedno percento. „Bežný účet bez balíka sa oplatí skôr ľuďom, ktorí využívajú banku pasívne. Robia málo operácií, ak vôbec, a preto výhody balíkov, ktoré v sebe zahŕňajú mnohé predplatené služby, sú pre nich bezpredmetné,” tvrdí Maroš Ovčarik z portálu Finančný kompas, ktorý porovnáva produkty jednotlivých bánk.

Účet bez balíka si otvárajú aj ľudia, ktorí si chcú zobrať hypotéku v inej banke, než v ktorej majú účet, a plánujú si ponechať pôvodné konto. Keďže banky núkajú pri hypotékach zľavy tým, ktorí u nich majú účet, je to pre nich výhodnejšie, ako platiť vyššiu úrokovú sadzbu.

Aj pri čistých účtoch bez balíka sú ceny väčšinou nastavené tak, aby bolo pre väčšinu ľudí výhodnejšie využívať balík služieb. Ak totiž klient využije zopár platených služieb, ľahko sa s výsledným poplatkom dostane nad cenu, ktorú by zaplatil za balík služieb. V niektorých bankách sa pritom poplatok za vedenie čistého účtu už blíži k sume, ktorú by zaplatili za plnohodnotný balík.

Zmeniť bežný účet na balík služieb či starší balík za novší je pritom jednoduché. Stačí navštíviť banku s dokladom totožnosti a podpísať zmenu. Banky takúto zmenu nespoplatňujú. Naopak klientov, ktorí nevyužívajú nové balíky služieb, k takejto zmene väčšinou pri návšteve pobočky samy vyzývajú.

  • Tlačiť
  • 1

Tagy banky, účty