Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Ste pripravení na krízu? Čo treba urobiť, aby vás nestála strechu nad hlavou

Slovenskej ekonomike sa v posledných rokoch výnimočne darilo. Rástol hrubý domáci produkt, ale zvyšovala sa aj zamestnanosť a tá zase ťahala nahor priemerné mzdy. Z ekonomického rastu si tak väčšina ľudí odkrojila svoj diel. Čím lepšie sa nám darilo, tým častejšie zaznievali hlasy, že takýto vývoj nepôjde donekonečna.

19.03.2020, 07:00 | Peter Csernák | © 2020 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • 0

Ekonomika funguje v cykloch. To znamená, že fázy rastu sa pravidelne striedajú s fázami poklesu. Aj keď tie rastové sú zvyčajne dlhšie, predsa len z času na čas príde recesia. Ekonomická teória hovorí, že recesia nastáva, keď hrubý domáci produkt medziročne klesne aspoň dva štvrťroky po sebe. Krátka a slabá recesia sa tak nemusí prejaviť na peňaženkách ľudí.

Neprehliadnite

„Ak príde ekonomický úder, treba počítať s tým, že sa nám neohlási dopredu. Ekonomika sa vyvíja v cykloch a v súčasnosti prežívame jeden z najdlhších cyklov, ktorý podľa mnohých ekonómov už dosiahol vrchol,“ tvrdí investičný analytik spoločnosti Fingo.sk František Burda. Pokles pritom môže prísť veľmi rýchlo, keďže slovenská ekonomika je malá a orientuje sa na vývoz. „Každý záchvev mimo Slovenska pocítime oveľa silnejšie než iné krajiny, ktoré dokážu stimulovať ekonomiku aj podporou domácej spotreby obyvateľstva,“ dodáva F. Burda.

Posledná kríza spomalila rast platov

O tom, či a ako ľudia pocítia príchod krízy, závisí predovšetkým od jej intenzity. Ak sa povie kríza, pravdepodobne každý si predstaví tú z roku 2008, ktorá výrazne načrela do vreciek mnohých ľudí aj na Slovensku.

O tom, ako ovplyvnila život bežných ľudí, svedčia štatistiky zamestnanosti či ceny nehnuteľností. Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku od roku 2001 klesala z úrovní nad osemnástimi percentami, až sa v roku 2007 dostala približne na osem percent. Tesne nad touto hranicou sa držala aj v roku 2008. Nasledujúci rok však vyskočila nad dvanásť percent, pričom ďalej postupne rástla, až v roku 2012 prekročila štrnásť percent. V roku 2013 začala znovu klesať. Vlani sa dostala na historické minimum vo výške päť percent.

Priemerné platy síce počas poslednej krízy neklesli, ale ich rast sa výrazne spomalil. Kým v roku 2007 priemerné mzdy vzrástli o 7,4 percenta a o rok neskôr o 8,1 percenta, v nasledujúcom roku to bolo len o 2,9 percenta. Nízky rast pokračoval do roku 2017, keď mzdy potiahla nahor klesajúca nezamestnanosť.

Neznámy nepriateľ

Ešte výraznejšie sa kríza prejavila na cenách nehnuteľností. Pred jej príchodom značne rástli. Najviac sa ich ceny zvýšili v roku 2008, keď medziročne stúpli až o 22,1 percenta. V nasledujúcom roku však zaznamenali pád o 11,1 percenta. Ceny klesali ešte ďalších päť rokov. K rastovému trendu sa obrátili v roku 2015.

Väčšina ekonómov tvrdí, že najbližšia kríza, 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy investovanie, kríza, TOP 100, TREND Prime

Diskusia (0 reakcií)