Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Stíhanie v Kočnerovej DPH kauze stopli z čudného dôvodu. Dátumy nesedia

Na daňovú kontrolu sa odvoláva vyšetrovateľ, ktorý stopol trestné stíhanie v prípade viac než osemmiliónových únikov na dani vo firmách blízkych podnikateľovi Mariánovi Kočnerovi. Na obvinenie konkrétnych osôb nebol podľa neho dôvod aj preto, že daňoví kontrolóri nezistili žiadne porušenie zákona.

11.06.2017, 20:40 | Xénia Makarová | Zuzana Petková | © 2017 News and Media Holding

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 7

M. Kočnera polícia preverovala pre prevody hotelových komplexov Residence hotel a Športhotel. Formálne sa v nich menili majitelia, pričom malo ísť o spoločnosti, ktoré mali blízko k podnikateľovi. Nad budovami mal podľa podnetu Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) po celý čas kontrolu M. Kočner, a to cez záložné práva zapísané v listoch vlastníctva na katastri. Vďaka transakciám si firmy vyžiadali od štátu tri nadmerné odpočty DPH spolu vo výške 8,19 milióna eur. 

Neprehliadnite

M. Kočner pre TREND reagoval, že o trestnom stíhaní nevie, rovnako ani o podozreniach voči svojej osobe a na polícii vypovedal len ako svedok.

Pri vyšších vratkách DPH je daňová prax taká, že sa vo firme otvorí kontrola. A to za mesiac, ktorého sa vratka týka. Ak nezistí žiadne pochybenie k tomuto obdobiu, štát peniaze vyplatí.

Čudná kontrola

Podľa policajného uznesenia o zastavení trestného stíhania, ktoré má TREND k dispozícii, to v tomto prípade takto neprebehlo.

Napríklad spoločnosť International Investment Hotel Holding (IIHH) požiadala o vratku za marec 2012 vo výške 3,6 milióna eur. Vyšetrovateľ uvádza, že vyplatená jej bola v júni po ukončení daňovej kontroly s negatívnym nálezom, ktorá sa však v IIHH začala ešte v máji predchádzajúceho roka. Z toho vyplýva, ako by sa nevzťahovala priamo na uvedenú vratku.

„Daňová kontrola sa vždy viaže ku konkrétnej dani a konkrétnemu zdaňovaciemu obdobiu. Aby správca dane mohol posúdiť transakcie za konkrétne zdaňovacie obdobie, musel by začať výkon daňovej kontroly za toto zdaňovacie obdobie,“ uviedla pre TREND vo všeobecnosti hovorkyňa Finančnej správa Patrícia Maciková. Nie je tak možné posúdiť transakcie v roku 2012 v daňovej kontrole dane z pridanej hodnoty, ktorá začala ešte v roku 2011 za iné zdaňovacie obdobia.

Znamená to, že buď sa vyšetrovateľ pomýlil v dátumoch alebo sa odvoláva na inú kontrolu, ktorá nesúvisela s vratkou DPH. A existuje ešte tretia možnosť, že 

Dočítajte celý článok
Článok je súčasťou prémiového obsahu TRENDU. Ak ste predplatiteľom a článok sa nezobrazuje celý, skontrolujte si prihlásenie a prečítajte si rýchly návod ako získať prístup k digitálnym službám TRENDU.
Vyberte si predplatné od 3,99 €
  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 7

Tagy DPH, Marian Kočner