Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Stimuly naďalej ťahajú rast komodít

19.09.2012, 08:00 | Milan Debnár | © 2012 News and Media Holding

Týždeň v komoditách: Intervencia FEDu dala komoditným trhom ďalšiu injekciu. Nepokoje vytlačili ceny ropy a platiny

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Cena komodít v posledných týždňoch zaznamenáva najväčší rast od roku 2010. Príčinou sú intervencie a stimulačné opatrenia centrálnych bánk, čo vyvoláva na trhoch špekulácie o možnom raste spotreby. Americká centrálna banka oznámila už tretie kolo programu kvantitatívneho uvoľňovania. FED súčasne oznámil, že chce každý mesiac nakupovať hypotékami zaistené cenné papiere v objeme 40 miliárd dolárov. Termín ukončenia programu zatiaľ stanovený nebol.

Súčasne však banka nechá takmer nulové úrokové sadzby až do polovice roku 2015. SP GSCI Spot Index sledujúci dvadsaťštyri komodít vzrástol minulý týždeň na 692,62 bodu, čo je najvyššia úroveň od 4. apríla tohto roku. Index rastie nepretržite už sedem týždňov, čo je najdlhšia „šnúra“ od októbra 2010. Komoditný index Thomson Reuters-Jefferies CRB, zahŕňajúci 19 kľúčových komodít, vyskočil na najvyššiu úroveň od začiatku marca.

Stavili na rast cien

O tom, že komodity sú opäť v kurze svedčí aj skutočnosť, že na rast ich cien stavili obchodníci najviac kontraktov za uplynulých šestnásť mesiacov. Veľkí špekulanti zvýšili v týždni končiacom sa 11. septembrom svoje net-long pozíce v 18 komoditách o 0,3 percenta na 1,33 milióna kontraktov, čo je najviac od mája 2011. Na prvom mieste je meď. Na rast cien zlata stavilo menej špekulantov. Posledné kroky centrálnych bánk, ktoré oznámili neobmedzené programy kvantitatívneho uvoľňovania, vnímajú v dlhodobom horizonte ako proinflačné.

Niektorí analytici však pochybujú, či si komodity udržia vyššie ceny. Rozhodujúce podľa nich bude, ako sa vyvinie situácia v eurozóne a Číne. Ak sa čínsky dopyt rýchlo neoživí, väčšina zo súčasnej eufórie vyprchá.

Aj napriek tomu spotová cena zlata na konci týždňa dočasne vyskočila až na 6-mesačné maximum 1 777,51 dolára za troyskú uncu (31,1 gramu). Neskôr mierne klesla a uzavrela tesne nad 1 771 dolárov za uncu.

Ropa výrazne kolíše

Faktorom, ktorý významne podporil ceny ropy, je násilie na Blízkom východe. Protiamerické protesty zvýšili geopolitické napätie v regióne rovnako ako riziko prerušenia dodávok čierneho zlata zo severnej Afriky a Blízkeho východu. Podľa analytikov napätie na Blízkom východe aktuálne pridáva k cene ropy približne päť dolárov na barel (159 litrov). Na konci týždňa cena ropy Brent rástla už siedmy obchodný deň za sebou a dočasne sa dostala až na 117,95 dolára za barel, čo bolo najviac od mája. Brent však nakoniec zatváral na úrovni 116,66 dolára za barel. Americká ropa vyskočila na 4-measačné maximum 100,42 dolára za barel.

Na začiatku tohto týždňa však došlo k prudkému poklesu ceny, najväčšiemu za posledných osem týždňov. Počas obchodovania klesla cena za jedinú minútu o tri doláre za barel. Na takomto rýchlom prepade mali významný podiel expirujúce októbrové opcie na ropu. Cenám ropy nepomohla ani negatívna nálada na trhu vyvolaná zverejnením takzvaného Empire State Indexu, čo je ekonomický index newyorského FEDu. Ten sa dostal na trojročné minimum, čo signalizuje možný slabý dopyt po čiernom zlate. Ropa s dodávkou v októbri na burze CME zakončila obchodovanie poklesom na 96,62 dolára za barel.

Záujem o kovy narastá

Októbrový kontrakt platiny sa na New York Mercantile Exchange zhodnocoval aj minulý týždeň. V jeho závere sa unca obchodovala za 1713,7 dolára, čo je najvyššia cena od konca februára. Dôvodom sú neúspešné rokovania medzi odborármi v juhoafrickej bani Marikana, spoločnosťou Lonmin a vládnymi zástupcami. Vláda dala baníkom ultimátum, aby sa dostavili do práce, inak sa prestane zúčastňovať rokovaní. Štrajkujúci na túto výzvu nereagovali. Aktivita odborárov sa zvyšuje v celej krajine a už sa ozývajú hlasy pre celonárodný štrajk baníkov. Južná Afrika dodáva viac ako 75 percent globálnej ponuky platiny.

Ruský producent niklu a platiny Norilsk Nickel v tejto súvislosti uviedol, že v tomto roku predpokladá nedostatok platiny na globálnom trhu. Južná Afrika by pre štrajk baníkov mala dodať o 350 až 400-tisíc uncí menej, ako sa pôvodne predpokladalo. Podobný odhad má aj Deutsche Bank, ktorá očakáva o zníženie produkcie o 380-tisíc uncí. To predstavuje približne šesť percent svetových dodávok. Kvôli vlne násilia bola totiž zastavená aj produkcia v bani Rustenburg, ktorá patrí spoločnosti Anglo American Platinum.

Trojmesačný kontrakt na meď na londýnskej burze kovov posilnil už na 8 408 dolárov za tonu, čo je najviac od začiatku mája. Ceny olova a zinku vyskočili na najvyššie úrovne za vyše šesť mesiacov a cena hliníka dosiahla 5,5-mesačné maximum.

Zdroj: SITA / AP

Obilniny aj strukoviny zlacneli

V sektore obilnín a olejnín prevláda na trhu stagnácia, prípadne mierny rast cien. Ministerstvo poľnohospodárstva USA vydalo novú WASDE správu, v ktorej sa objavila pozoruhodná zmena odhadu zásob bavlny. U nej sa predpokladajú konečné zásoby už na úrovni 76,5 milióna balov. Augustový odhad počítal so zásobami 74,7 milióna balov.

Spomedzi potravín stále rastie cena kakaa. Príčinou je sucho na Pobreží slonoviny a v Ghane. V posledných dvoch týždňoch tu podľa meteorológov spadlo 40 až 60 percent normálneho objemu dažďových zrážok. Zdražela aj káva. Dôvodom bol víkendový komentár kolumbijského ministra poľnohospodárstva Juana Camila Restrepa ohľadom tohtoročnej úrody. Ten uviedol, že v tomto roku by krajina mala dodať deväť miliónov vriec oproti 9,5 milióna, ktoré predpovedala vláda na začiatku septembra.

Decembrový kontrakt kukurice sa na Chicago Board of Trade oslabil na 7,68 dolára za bušel (25,4016 kg). Vysoká cena spôsobuje pokles dopytu po tejto komodite. Ministerstvo poľnohospodárstva USA odhaduje, že v sezóne 2012/13 sa globálna spotreba kukurice zníži o takmer percento na 857 miliónov ton. Export z USA by mal byť o 3,8 percenta nižší. Chovatelia zvierat likvidujú stáda, aby znížili svoje náklady. Pre cenu sú negatívne aj špekulácie, že čínsky dovoz klesne na budúci rok na jeden milión ton z tohtoročných 5,5 milióna ton.

Pokles ceny zaznamenali obchodníci aj v prípade sójových bôbov a to hneď o maximálny burzou povolený denní limit 70 centov (štyri percentá) na záverečných 1 669 centov za bušel (27,216 kg). Dôvodom je priaznivá predpoveď juhoamerickej úrody. Väčšinu území, kde sa v Argentíne pestuje sója, tento týždeň zvlaží až 3,8 centimetra zrážok. Podobne tomu bude aj v Brazílii. Produkcia sójových bôbov v týchto kľúčových krajinách by sa mohla v najbližšej sezóne zvýšiť o 27 percent. Tieto pozitívne správy sú prvé po dlhom čase, kedy sa hovorilo len o katastrofálnom suchu v USA.

 

Komodity na svetových burzách (stav k 17. septembru 2012, spotové ceny)

zatváracia úroveň

zmena za ostatných 12 mesiacov (percentá)

USD

EUR*

Brent (USD/b)

113,8

1,4

6,6

WTI (USD/b)

96,6

9,8

15,5

Zlato (USD/troy)

1 770,0

-1,3

3,8

Striebro (USD/troy)

34,5

-13,6

-9,1

Meď (USD/t)

8 283

-4,5

0,5

Hliník (USD/t)

2 167

-7,6

-2,9

Nikel (USD/t)

18 183

-15,4

-11,0

Olovo (USD/t)

2 251

-5,6

-0,7

Zinok (USD/t)

2 057

-3,8

1,2

Cín (USD/t)

21 620

-6,2

-1,3

*prepočet TRENDU podľa aktuálneho kurzu
Pozn.: stav k 17. septembru 2012, spotové ceny; ceny kovov v tabuľke sú podľa Londýnskej burzy kovov
PRAMEŇ: finance.yahoo.com, kitco

Ilustračné foto - SITA / AP

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy Týždeň v komoditách

Diskusia (0 reakcií)