Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Študenti z dohody do 200 eur odvody už platiť nebudú

15.07.2014 | Zuzana Kollárová | © 2014 News and Media Holding

Študenti do 18 rokov môžu dnes na dohode zarobiť 68 eur a z tejto sumy neodvádzajú odvody. Vysokoškoláci neplatia odvody z príjmu do 159 eur. Od januára sa pre stredoškolákov a vysokoškolákov hranica príjmu bez odvodov zvyšuje na 200 eur.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Stredoškoláci a vysokoškoláci budú môcť od januára mesačne zarobiť na dohode o brigádnickej činnosti 200 eur a z tohto príjmu nebudú platiť sociálne odvody. Takúto zmenu prinesie študentom novela zákona o sociálnom poistení, ktorú dalo minulý týždeň ministerstvo práce do pripomienkového konania.

Dnes ešte platí diferencovaná mesačná hranica odvodovej úľavy pre študentov-dohodárov. Študenti do 18 rokov môžu zarobiť 68 eur a z tejto sumy neodvádzajú odvody. Pre vysokoškolákov je nastavená hranica príjmu na 159 eur.

Študenti rokovali o tejto zmene s rezortom práce rok. Študentská rada vysokých škôl si urobila vlani prieskum, z ktorého zistila, že "takmer 25 percent pracujúcich študentov by si bez privyrábania nemohlo dovoliť štúdium na vysokej škole." Ďalším zistením bolo, že takmer 62 percent respondentov študentov zarába mesačne do 200 eur. Preto rezortu navrhli ako hranicu na neplatenie odvodov túto sumu.

Zmena v novele bude pokrývať väčšinu študentov a pozitívom je, že sa týka aj stredoškolákov. Zo štatistiky dohodárov Sociálnej poisťovne totiž vyplýva, že príjem do 200 eur má až 97 percent stredoškolákov a 89 percent vysokoškolákov.

Minister práce Ján Richter sa po rokovaní so študentmi, na ktorom zámer zverejnil vyjadril, že rezort pochopil, že časť študentov je bytostne odkázaná na tieto prostriedky, aby vôbec mohli študovať.

Koľko ušetria študenti

Podľa štatistických údajov Sociálnej poisťovne za máj 2013 až 97,1 percenta dohodárov - stredoškolákov (5 385 osôb) zarobilo mesačne do 200 eur.  

Ak stredoškolák zarobí od januára na brigáde mesačne najmenej 200 eur, jeho čistý mesačný príjem sa mu v porovnaní so súčasným stavom zvýši o 9,10 eura. Ročne by teda mohol ušetriť vyše 109 eur.

Maximálne do 200 eur podľa údajov Sociálnej poisťovne zarába až 89,2 percenta vysokoškolákov (55 447 osôb).

Takýto vysokoškolák si teda od nového roku mesačne prilepší o 2,59 eura, čo znamená preňho ročnú úsporu vyše 31 eur.

Ušetria aj zamestnávatelia

Na zvýšení maximálnej sumy mesačného príjmu pre uplatnenie "odvodového oslobodenia" na fixných 200 eur zvýši čistý príjem študentov, ale zníži aj náklady zamestnávateľov, ktorí vyplácajú študentom vyššie odmeny. Dôchodkové poistenie už budú zamestnávatelia platiť až zo sumy, ktorá presiahne 200 eur. Z celej sumy odmeny platia zamestnávatelia dnes garančné poistenie (0,25 %) a úrazové poistenie (0,8 %).

Na odvodoch z dohody stredoškoláka zamestnávateľ s mesačným zárobkom najmenej 200 eur zamestnávateľ ušetrí mesačne vyše 28 eur z celkovej ceny práce. Ročne je to vyše 339 eur.  

V prípade, že u zamestnávateľa pracuje vysokoškolák, v roku 2015 sa zníži jeho cena práce o vyše 8 eur mesačne, čo znamená, že zamestnávateľ ročne ušetrí vyše 96 eur.

Odvody z brigád od januára

  • hranica príjmu z dohody o brigádnickej práci študentov, z ktorej študent nie je povinne dôchodkovo poistený, sa zvyšuje na 200 eur
  • odstraňuje sa veková diferenciácia študentov pri odvádzaní príjmu - zarobiť 200 eur bez odvodov bude môcť študent do 18 rokov a aj starší do 26 rokov, teda vysokoškolák

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 0

Tagy dohodár, študenti

Diskusia (0 reakcií)