Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom
Objednajte si denný súhrn správ
Vyberiete si len témy, ktoré vás zaujímajú.
Zasielanie newslettra kedykoľvek vypnete.

Teoreticky by mohla ECB dávať peniaze bežným ľuďom, tvrdí jej ekonóm

18.03.2016, 12:46 | ČTK

Ak si to budú hospodárske podmienky vyžadovať, Európska centrálna banky by mohla opäť znížiť úrokové sadzby. V rozhovore pre taliansku La Repubblica to povedal hlavný ekonóm ECB Peter Praet. V prípade mimoriadnych okolností by podľa neho mohla centrálna banka teoreticky uvažovať aj o tlačení peňazí a ich rozdeľovanie priamo ľuďom.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

S možnosťou extrémnej formy uvoľňovania menovej politiky kedysi prišiel známy ekonóm Milton Friedman a prirovnal ju k zhadzovaniu peňazí z vrtuľníka. „Všetky centrálne banky to môžu robiť. Môžete vydávať obeživo a rozdeľovať ho ľuďom. To sú vrtuľníkové peniaze,“ povedal P. Praet v reakcii na otázku, či by ECB mohla tlačiť eurá a rozdeľovať ich obyvateľom eurozóny. „Otázkou je, či a kedy je vhodné uchýliť sa k takémuto nástroju, ktorý je naozaj extrémny,“ dodal.

Minulý týždeň sa ECB rozhodla podporiť hospodársky rast a infláciu v eurozóne znížením všetkých svojich úrokových sadzieb, posilnením programu nákupov dlhopisov a novou ponukou lacných úverov súkromnému finančnému sektoru. Šéf ECB Mario Draghi však pri tej príležitosti znepokojil finančné trhy vyhlásením, že už ďalšie znižovanie úrokov v eurozóne nepredpokladá.

Podľa agentúry Reuters tak vyvolal pochybnosti ohľadom svojho sľubu z roku 2012, že urobí čokoľvek pre záchranu eura. Situácia na trhoch sa však odvtedy stabilizovala a vo štvrtok M. Draghi vyhlásil, že úroky sa budú dlhú dobu držať na súčasnej alebo ešte nižšej úrovni.

Základná úroková sadzba ECB sa teraz nachádza na rekordnom minime 0,05 0 percent. Depozitná sadzba je dokonca záporná, takže finančné ústavy musia za peniaze uložené v centrálnej banke platiť. ECB sa pomocou nízkych úrokov snaží podporiť poskytovanie pôžičiek pre podniky a spotrebiteľov a tým aj celú ekonomiku.

Podľa Praeta zatiaľ úrokové sadzby nedosiahli svoju dolnú hranicu, hoci ECB si je vedomá negatívneho dopadu zápornej depozitnej sadzby na hospodárske výsledky finančných inštitúcií. „Ak by negatívne šoky zhoršili výhľad, alebo ak by sa finančné podmienky nevyvíjali tak, aby zabezpečili potrebnú podporu ekonomike a inflácii, máme vo svojom arzenáli stále k dispozícii zníženie sadzieb,“ zakončil P. Praet.

  • Tlačiť
  • Poslať e-mailom
  • Oznámiť chybu
  • 1

Tagy ECB, kvantitatívne uvoľňovanie