Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Umelkyňa s príjmami zo zahraničia

25.03.2009, 09:04 | Peter Málach

Pokiaľ nebola v zahraničí odvedená daň, tak metódu zápočtu nie je možné použiť.

  • Tlačiť
  • 0

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON01.jpg

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON02.jpg

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON03.jpg

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON04.jpg


  • Slovenská umelkyňa (nie je zamestnaná) mala koncerty v Nemecku a v Čechách, nie na Slovensku. Je rezidentom SR. Honorár jej vyplácajú v brutto hodnote na účet banky vedenej v SR (v brutto hodnote je aj zrážková daň, "solidaritätszuschlag"). V Nemecku podpisuje vyhlásenie, že honoráre bude zdaňovať na Slovensku. Kde má zdaňovať uvedené príjmy? Majú sa samostatne zdaniť v Nemecku a v ČR? A potom metódou zápočtu podať daňové priznanie na Slovensku? Má sa viesť normálne účtovníctvo, banka, pokladňa - hlavne výdaje hotely, oblečenie, cestovné lístky.

V prípade, že je umelkyňa rezidentom SR, tak podáva daňové priznanie na Slovensku. Tu priznáva všetky svoje všetky celosvetové príjmy, teda aj z Nemecka a aj z ČR.

Pokiaľ v Nemecku a ani v ČR nebola odvedená zrážková alebo preddavková daň, tak metódu zápočtu a ani metódu vyňatia nie je možné použiť.

Ak je výhodnejšie použiť paušálne výdaje vo výške 40 %, tak nie je nutne viesť účtovníctvo. Umelkyňa bude viesť evidenciu o príjmoch a pohľadávkach a evidenciu platenia odvodov do fondov. Ak skutočné výdaje sú vyššie, ako by boli 40-percentné paušálne výdaje, tak v takomto prípade môžno viesť účtovníctvo. V ňom okrem príjmov sleduje aj výdaje, ktoré súvisia s dosiahnutím, udržaním a zabezpečením príjmov.

Autor je výkonný riaditeľ a prokurista spoločnosti Malach Consulting, s.r.o 


Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jeho informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

  • Tlačiť
  • 0

Súvisiace články

Daňové priznanie - poradňa

Pomôžeme s daňovým priznaním: zadajte otázku daňovému poradcovi, riešenia problémov, praktické rady a články súvisiace so zdaňovaním príjmov

Daňová poradňa - články

Daňová poradňa eTRENDU

Daňové tipy Jozefa Mihála

Termínované vklady - porovnanie úrokov

Diskusia (0 reakcií)