Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

V Ázii sa hnevajú, že Európa nechce používať palmový olej

16.07.2019 | Milan Debnár

Diskusia (12 reakcií) Pravidlá diskusie

16.07.2019 | Martinoid

Spalovat rastlinne oleje bol deb.lny napad, ale jeho schvalenie a dotovanie EU priam idi...y!

16.07.2019 | Roman Kanala

Nechať byrokratov vládnuť Európe je ako dať heslo root opiciam, alebo im zveriť kľúče od bagra. S trochou šťastia sa nič nestane, ale beda, ak zistia, ako ten bager naštartovať.

Podpora tzv. biopalív je asi tým najväčším environmentálnym zločinom eurokratov. Hneď za ním nasledujú stovky tisíc ton ortuti ročne na skládkach odpadu z fluorescenčných žiaroviek, ktoré bezhlavo urobili povinnými. Bez predchádzajúcej legislatívy na ich povinný zber a elimináciu ako nebezpečný odpad. O päť rokov neskôr ich vytlačil trh, lebo LEDky sú lacnejšie a majú ešte o 50% nižšiu spotrebu. Trh by bol rovnako vytlačil von aj pôvodné žiarovky so žeraviacim vlákom.

17.07.2019 | zajo-

Kvôli palmovému oleju zničili pralesy - ktoré vplývajú na klímu na celom svete...

Apokalyptický pohľad... Tento pohľad na katastrofické satelitné fotografie vyrúbaného Amazonského dažďového pralesa je niečo desnééé ! ! !

Rok 1985: https://1url.cz/YtADB

Rok 2016: https://1url.cz/qtADp

Ďalšie foto: https://tech.sme.sk...

17.07.2019 | sammy_dlx

Amazonsky prales sa rube kvoli chovu dobytka, nie kvoli palmovemu oleju.

17.07.2019 | Ivan475

fiha to mi je novina, že aktivisti šíria hoaxy o oleji, aby ututlali chov dobytka :D good job :D

17.07.2019 | marfin

Bez ohladu na vplyv na žp, palmový olej vytvára v tele zápalové procesy a tento fakt stačí na to, aby sa mu moja rodina vyhybala. Pomaly však už niet čo kupovať, pretože na lacný palmáč sa ulakomí väčšina potravinárskych výrobcov. Je to veľmi podobné ako u glukozofruktozoveho sirupu. Najhoršia situácia v EU je to na Slovensku, v zapadoeuropskych krajinach to ešte ako tak držia na uzde a v regáloch máte aspoň na výber.
ODPORUCAM CITAT ETIKETY.

17.07.2019 | shaggy

Čo je zlé na glukózo-fruktózovom sirupe? Rovnako dobrý/zlý, ako "klasický" cukor.
A rozveď, ako palmový olej vytvára zápalové procesy? Zápalové procesy podporujú Omega-6 mastné kyseliny, ktoré sú pre telo potrebné (v rozumnej miere) a sú obsiahnuté aj v iných rastlinných olejoch, napr. aj v bežnom slnečnicovom.
Ale že by palmový olej priamo vytváral zápalové procesy, o tom som nikde nič nenašiel.

19.07.2019 | Emasculate

Haha ze zapalove procesy z palmoveho tuku.

Oukej, papajte rodinka dalej vase slnecnicove a repkove mnamky.


https://www.ncbi.nl...

22.07.2019 | Vauban

Niet co kupovat? Ja nekupujem takmer nic co ma taketo zlozky v sebe. Chlieb si peciem vlastny takze tam viem co ide, nie je to v mlieku, ovoci, zelenine, bielych jogurtoch, sunkach, cestovinách, ryzi...neviem teda co take mozete este s rodinkou kupovat ked sa tomu neda vyhnut...jedine, ze by ste ficali na niekolkych regaloch (ktorym sa vyhybam), kde su vselijake spracovane vyrobky ako sladkosti, cipsy, polotovary...

17.07.2019 | skorodochodca

viac ropy = viac CO2 ...a teplejšie ...

18.07.2019 | Európan

Neviem prečo si myslím, že proti dovozu palmového oleja vyrazili výrobcovia iných domácich olejov .
Aj takouto formou.

22.07.2019 | Roman Kanala

Palmový olej je ale naozaj nevhodný na ľudskú konzumáciu. Pritom je všade. V Nutelle, v lacných čokoládach, keksíkoch, v lacných konzervách s organickou hmotou nejasného pôvodu a zloženia.

Takže len na spaľovanie ako biopalivo. Ale aj to je svinstvo, lebo na jeho výrobu sa spotrebuje rovnaké množstvo energie, ako je jeho energetický obsah. Takže prales sa vypálil zbytočne.

Stále čakám, kedy sa deforestácia na Zlodejsku doplní palmovým olejom. Asi treba ešte počkať, až globálne oteplenie postúpi, potom bude dosť teplo aj na palmy.