Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Platíte viac za teplú vodu a teplo? Príčinu hľadajte v zmene rozpočítavania spotreby

01.08.2018, 05:39 | Zuzana Kollárová | © 2018 News and Media Holding

Možno patríte k tým, ktorých v ročnom vyúčtovaní za bývanie prekvapila vyššia suma za spotrebu teplej vody. Dôvodom môže byť aj zmena pravidiel rozpočítavania spotreby.

  • Tlačiť
  • 0

Menej výhodné sú práve pre domácnosti s menšou spotrebou.

Pôvodne sa pri rozpočítavaní teplej vody používal pomer 10 percent na základnú zložku a 90 percent na spotrebnú. V zúčtovaní za bývanie za minulý rok sa prvýkrát použil nový pomer základnej a spotrebnej zložky, pričom základná zložka je 20 percent a spotrebná zložka 80 percent celkových nákladov.

Zvýšené náklady mali najmä koneční spotrebitelia, ktorí majú nízke spotreby vody alebo si teplú vodu pripravujú individuálne. Základná zložka sa totiž rozpočítava medzi konečných spotrebiteľov rovnakým dielom na každý byt a nebytový priestor.

Neprehliadnite

Navýšenie náhradnej spotreby o 50 percent

Zvýšili sa aj sankcie. Ak si majiteľ odmietol dať inštalovať merač alebo s ním manipuloval, zaplatil až trojnásobok priemernej spotreby teplej vody na byt.

Po novom sa totiž určuje aj náhradná spotreba za odobrané teplo pre neodčítané byty. Spotrebná zložka ceny tepla na m podlahovej plochy neodčítaného bytu sa podľa vyhlášky vypočíta ako 1,5-násobok priemeru spotrebnej zložky na m2 v objekte rozpočítania. V ostatných rokoch bolo možné určiť náhradnú spotrebu pre neodčítaný byt ako priemer spotrebnej zložky na m2. Pre porovnanie to znamená, že 

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy bývanie, náklady

Diskusia (0 reakcií)