Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vianočný príspevok 2019: Pozrite si, aká bude jeho výška pre jednotlivé dôchodky

03.09.2019, 10:00 | Miroslav Homola | © 2019 News and Media Holding

Na začiatku septembra vstúpil do platnosti zákon o poskytovaní vianočného príspevku, ktorý parlament schválil ešte pred letnými prázdninami. Pri vianočnom príspevku sa opäť menil vzorec výpočtu, maximálna výška sa zdvojnásobila a posúvala sa aj horná hranica poberaného dôchodku, za ktorou už nárok na jeho získanie zaniká. Tradičné podmienky nároku však ostali v podstate rovnaké. Tento rok by malo vianočný príspevok dostať 1,3 milióna dôchodcov.

  • Tlačiť
  • 4

Strana Smer-SD hovorila o razantnom navýšení vianočného príspevku ešte v roku 2018, nakoniec sa návrh dostal do parlamentu až v apríli tohto roka. Na konci júna aj prešiel parlamentom, podporilo ho 115 zo 140 prítomných poslancov.

„Verím, že aj týmto spôsobom zlepšujeme sociálnu situáciu penzistov v predvianočnom období. Citlivo totiž vnímam ich neraz ťažké životné situácie a, samozrejme, urobím všetko preto, aby sme im aj naďalej pomáhali,“ povedal na margo vyššieho vianočného príspevku šéf rezortu práce Ján Richter.

Neprehliadnite

Hlasovania sa zdržali poslanci strany Sloboda a Solidarita (SaS) a niekoľko nezaradených poslancov. SaS považuje vianočný príspevok za nesystémový krok. „Je to len umelé plátanie dlhodobo žalostného stavu a výšky dôchodkov. Vláda by mala robiť všetko pre to, aby sa dôchodky zvyšovali systematicky, a nie takto - jednorazovo plátať niečo, čo dlhodobo zanedbávajú,“ myslí si Natália Blahová zo strany SaS.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy dôchodca, Sociálna poisťovňa, vianočný príspevok