Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vláda schválila zvýšenie rodičovského príspevku. Predbehne aj český systém?

05.09.2019, 20:00 | Miroslav Homola | © 2019 News and Media Holding

Vláda v stredu schválila návrh poslancov strany Smer-SD na zvýšenie rodičovského príspevku, ktorý je súčasťou sociálneho balíčka vládnej koalície. Ak novela zákona prejde parlamentom, najviac si prilepšia matky alebo otcovia, ktorí pred nástupom na rodičovskú dovolenku poberali aj materské dávky. Nová výška príspevku by mohla dobehnúť aj flexibilnejšie nastavené podmienky a výšku rodičovského príspevku v Česku.

  • Tlačiť
  • 0

Súčasná výška rodičovského príspevku je 220,7 eura a každoročne sa valorizuje v závislosti od rastu životného minima. Návrh novely zákona počíta s razantným zvýšením na 370 eur mesačne pre rodiča, ktorý pred nástupom na rodičovskú dovolenku čerpal aj materské dávky. Pre rodičov, ktorí nesplnili podmienky na poberanie materského bude výška rodičovského príspevku vo výške 270 eur mesačne.

Neprehliadnite

Podľa ministra práce Jána Richtera zvýšenie pocíti 140-tisíc ľudí. Jeho rezort tiež navrhuje zaviesť aj prechodné ustanovenie, ktoré bude vylučovať valorizačný systém zvyšovania rodičovského príspevku, keďže jeho novú výšku bude definovať samotná novela zákona. Ak by sa suma na budúci rok odvíjala od valorizácie, bola by na úrovni 226,2 eura. V prípade schválenia bude zákon platiť od prvého januára budúceho roka.

U susedov je systém flexibilnejší

Kvalitnejšie nastavené podmienky a vyššiu sumu rodičovského príspevku majú v Českej republike. Rodičovský príspevok sa poskytuje rodičovi alebo opatrovníkovi do štyroch rokov veku dieťaťa. Celková suma, ktorú môžu počas tohto obdobia vyčerpať je

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Česko, rodičovský príspevok, Slovensko

Diskusia (0 reakcií)