Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vojna v Iraku by mohla spôsobiť explóziu cien ropy

28.01.2003, 13:04 | TASR

Cena je skôr ovplyvnená psychologickým hľadiskom než reálnymi vzťahmi ponuky a dopytu. Trh ale môže zareagovať úplne inak, ako sa očakáva. Počas vojny v Perzskom zálive v roku 1991 cena ropy v priebehu 24 hodín klesla o polovicu.

  • Tlačiť
  • 0

Hroziaca vojna v Iraku drží už niekoľko mesiacov svetový ropný trh v napätí a cenu ropy na úrovni 30 USD za barel (159 litrov).

Strach z vojny udržuje ceny ropy hore a dôležité priemyselné krajiny to stojí miliardy dolárov. "Škody sú dosť veľké," poznamenal ropný expert Klaus Matthies.

Cena je skôr ovplyvnená psychologickým hľadiskom než reálnymi vzťahmi ponuky a dopytu.

Na základe slabej svetovej konjunktúry a dobrého zásobovania by sa mohla očakávať cena barelu ropy okolo 20 USD. Ak padne prvá strela, cena ropy opäť stúpne, myslia si viacerí experti.

"Všetko bude závisieť od toho, či bude vojna krátka a ostane v ohraničenej oblasti, alebo sa rozšíri a potrvá dlho.

Podľa bývalého saudskoarabského ropného ministra Ahmeda Zaki Al-Jamaniho môže cena ropy dosiahnuť v najhoršom prípade až 100 USD za barel.

Podiel Iraku na celkovom zásobovaní ropy vo svete je pritom malý.

Saddám Husajn síce vládne nad viac než 10 % svetových ropných rezerv, ktoré sú vysokej kvality a možno ich ľahko vyťažiť, v dôsledku pokazených ťažobných zariadení však môže vyťažiť a predať len limitované množstvo.

Skutočná produkcia preto predstavovala minulý rok iba 100 miliónov ton, čo zodpovedá 3 % svetovej ťažby. V prípade výpadku irackej ropy ju môže OPEC nahradiť, dokonca aj v tom prípade, že do vojny nebude obnovená ťažba ropy vo Venezuele.

Situácia bude kritická, keď aj susedné krajiny Iraku ako Irán a Saudská Arábia obmedzia svoju ťažbu. Európske krajiny sú síce zásobované ropou zo Severného mora a z Ruska, no svetový nedostatok by zvýšil cenu ropy.

Skúsenosti z vojny v Perzskom zálive v roku 1991 však ukázali, že ropné trhy môžu reagovať inak, ako sa očakáva. Vtedy vojna viedla k tomu, že sa cena ropy v priebehu 24 hodín znížila o polovicu.

  • Tlačiť
  • 0

Diskusia (0 reakcií)