Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Aká je ideálna výška vreckového pre deti? Vysoké sumy ich pokazia

09.07.2019, 12:00 | Adrián Berecz | © 2019 News and Media Holding

Rodičia by sa mali rozprávať s deťmi o peniazoch a ich hodnote, učiť ich s nimi narábať čím skôr, viesť ich k finančnej gramotnosti. Peniaze, ktoré dostávajú ako vreckové, ich nemajú uživiť, ale majú mať výchovný charakter a povzbudiť v nich pocit zodpovednosti. Dôležité je nastaviť ich ideálnu výšku a poukázať na riziká, ktoré vznikajú, keď dostanú príliš veľa alebo keď nedostanú vôbec nič.

  • Tlačiť
  • 7

Viac ako polovica detí na Slovensku nedostáva žiadne vreckové, vyplýva z prieskumu Poštovej banky. Rodičia tak nevedú deti k finančnej gramotnosti, zaplatia, čo im na očiach vidia, a neučia ich hospodáriť s peniazmi.

Na prvom stupni základnej školy deti bežne nedostávajú vreckové. Deje sa to len u približne každého piateho až štvrtého školáka a školáčky a zväčša ide o sumu do desať eur. Vreckové je bežnejšie na druhom stupni základných škôl, kde už takmer každé druhé dieťa dostáva od desať do 20 eur. Platí pritom, že čím je dieťa staršie, tým je aj vyššia suma, ktorú dostáva. U 15-ročných už ide skôr o sumu od 11 do 50 eur.

Zdroj: Poštová banka

Päť eur na začiatok

Už päťročnému dieťaťu môžeme dávať symbolické vreckové, šesťročné by sa už malo učiť základom míňania a sporenia, sedemročné treba oboznámiť so základným manažovaním financií – vedieť si ich zarobiť, napríklad pomáhaním v domácnosti, a míňať ich tak, aby si dokázalo ešte aj našetriť na konkrétnu vec, hovorí pre TREND Lýdia Žáčková z Poštovej banky. Deväťročné deti by už mali zvládať nakupovanie drobností v potravinách, vedieť zaplatiť a zrátať si výdavok.

Nástup do prvého ročníka základnej školy predstavuje ideálny okamih, od ktorého je vhodné dávať dieťaťu pravidelne malé vreckové, aby sa naučilo vnímať hodnotu peňazí. Vo veku šesť až sedem rokov je to suma do päť eur mesačne, navrhuje Lenka Buchláková, analytička Slovenskej sporiteľne.

Vždy je lepšie, aby dieťa malo reálne skúsenosti s reálnymi peniazmi. Zo začiatku môžu deti dostávať len symbolické vreckové. Jeho míňanie by mali rodičia kontrolovať a prípadne dieťaťu vysvetliť, ako si sporiť do budúcnosti.

Najlepšie je dávať deťom vreckové pravidelne každý týždeň, pretože najmä menšie deti majú tendenciu minúť naraz väčšiu sumu na nepotrebné veci či sladkosti.

Prirodzene, pri rozhodovaní treba brať ohľad na rastúci vek dieťaťa. „Pri nástupe do prvého ročníka vo veku šesť až sedem rokov hovoríme o spomínanej sume do päť eur na mesiac. Na prvom stupni (vek od šesť do desať rokov) by to malo byť len symbolické vreckové, teda maximálne do sumy desať až 15 eur mesačne (vyššia suma pri tých starších deťoch),“ konkretizuje analytička.

Oddialiť uspokojenie

Prváci, ktorí už poznajú

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 7

Tagy rodičia, Slovensko, vreckové