Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Vyplatené provízie z činnosti pre poisťovňu v daňovom priznaní

10.03.2009, 10:49 | Vladimír Babinec | daňový poradca

Príjmy sprostredkovateľov sú z činností, ktoré sa nepovažujú za živnosť.

  • Tlačiť
  • 0

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON01.jpg

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON02.jpg

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON03.jpg

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON04.jpg


  • V roku 2008 som mal príjem zo zamestnania ale aj príjem z vyplatených provízií z činnosti v poistovni. Minulý rok som nemal aktívnu živnosť. Vypĺňam tlačivo FO typ A alebo typ B? V prípade, ak tlačivo B, vyplatené provízie sa uvádzajú v oddieli VI, riadku č. 8?

Základom dane daňovníka je súčet základov dane podľa jednotlivých druhov príjmov uvedených v § 5 – 8 zákona o dani z príjmov.

Ak máte príjem zo závislej činnosti a súčasne vám boli vyplatené tiež provízie z činnosti v poisťovni, ste povinný podať daňové priznanie, v ktorom uvediete tieto dva druhy príjmov.

Vyplníte teda tlačivo Daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typ B, kde uvediete v oddieli V príjmy zo závislej činnosti a v VI. oddieli na riadku 8 príjmy z činnosti sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.

Autor je daňový poradca, Daňová a účtovná kancelária, Sereď

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jeho informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

  • Tlačiť
  • 0

Súvisiace články

Daňové priznanie - poradňa

Pomôžeme s daňovým priznaním: zadajte otázku daňovému poradcovi, riešenia problémov, praktické rady a články súvisiace so zdaňovaním príjmov

Daňová poradňa - články

Daňová poradňa eTRENDU

Daňové tipy Jozefa Mihála

Prečo nemáme švajčiarske dôchodky? Analýza ukázala 15 rokov biedy druhého piliera

Diskusia (0 reakcií)