Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Bitcoin má množstvo malých súperov. Snažia sa vychytať jeho muchy

16.05.2019, 12:00 | Jozef Ryník | © 2019 News and Media Holding

Najpopulárnejšia kryptomena bitcoin opäť prekonala ďalšiu psychologickú hranicu 8000 dolárov. Láka pozornosť serióznych investorov aj špekulantov. Tí sa však vrhajú aj na jeho klony.

  • Tlačiť
  • 0

Cena najstaršej elektronickej meny sa v utorok vyšplhala nakrátko tesne nad 8300 dolárov za kus. Za posledné dva mesiace sa posilnila o viac ako 100 percent a od začiatku roka o 120 percent. V stredu však bola jeho hodnota opäť pod osemtisícovou hranicou.

Bitcoin sa podľa odborníkov posilňuje z viacerých dôvodov. V prvom rade na trh vstúpili veľkí hráči, ktorí držia veľké objemy tejto kryptomeny. Svojimi špekulačnými nákupmi uzemnili protistranu, ktorá zase vsádza na pokles hodnoty bitcoinu. „Špekulačné nákupy priťahujú pozornosť médií aj malých hráčov, ktorí nakupujú tiež, lebo nechcú premrhať príležitosť možnej rastovej horúčky,“ vysvetľuje hlavný ekonóm Czech Fund Lukáš Kovanda.

Neprehliadnite

Býčiu náladu na trhu s kryptomenami podľa neho posilňuje aj záujem veľkých investičných firiem ako Fidelity Investments alebo E-Trade. Tie sa chystajú rozšíriť ponuku obchodovania s bitcoinom a inými kryptomenami širšej klientele.

K rastu ceny prispel aj vyšší dopyt po bitcoine z Číny, pretože Číňania túto elektronickú menu považujú za poistku v neistých časoch colnej vojny medzi ich krajinou a USA.

Pokles vplyvu

Ďalší zaujímavý fenomén pri bitcoine je, že hoci cena rastie, jeho význam na trhu klesá. Bitcoin má dnes na 240-miliardovom trhu (v dolároch) kryptomien len 60-percentný podiel, čo je výrazný pokles z 90-percentného podielu pred dvoma rokmi. Čo je za týmto poklesom?

Podľa analytikov nejde ani tak

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy bitcoin, burzy, kryptomeny

Diskusia (0 reakcií)