Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Za povinnú poistku na auto si na budúci rok priplatíte

07.12.2018, 06:31 | Zuzana Kollárová | © 2018 News and Media Holding

Tento trend bude pokračovať aj na budúci rok. Postupné zdvíhanie cien (ročne o päť až šesť percent) poistiek súvisí s odporúčaním Národnej banky Slovenska, ktorá už dlhšie upozorňuje poisťovne, že súčasná hladina cien povinných zmluvných poistení je nízka a zaostáva za reálnou škodovosťou na cestách.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy

PZP

Národná banka Slovenska pred vyše dvoma rokmi konštatovala, že slovenský trh povinného zmluvného poistenia PZP je na hranici udržateľnosti a poisťovne musia zvýšiť ceny. Pomer výšky škôd a nákladov na ich vyplácanie k výberu poistného v poisťovniach atakuje hranicu 100 percent, čo je extrémne číslo, naznačujúce vysokú nestabilitu trhu. Inými slovami, poisťovne vyberú na poistnom dlhodobo menej, než vyplatia.

Podľa Mariána Búlika, finančného analytika OVB Allfinanz Slovensko je to predovšetkým výsledok cenových vojen, ktoré vyhrotili niektoré online poisťovne a zahraničné pobočky poisťovní z krajín EÚ, ktoré v snahe nabrať rýchlo väčší kmeň zaviedli dumpingové ceny.

„Príklad rumunskej poisťovne Astra názorne ukázal, ako môže skončiť podobne neuvážená obchodná stratégia,“ vysvetľuje M. Búlik.

Neprehliadnite

Viac aj na budúci rok

Aj na budúci rok možno očakávať zvyšovanie PZP. Niektorí odborníci odhadujú, že môže ísť priemerne o päťpercentný nárast.

Naša čitateľka Mária z  Malaciek nám potvrdila, že PZP na jej auto (objem valcov 1 685 kubických centimetrov) jej Komunálna poisťovňa pravidelne zvyšuje. Kým v roku 2017 zaplatila poisťovni 97,50 eura, tento rok to bolo 103,98 eura. Na budúci rok jej poisťovňa zvýšila poistku o vyše deväť percent na 113,36 eura. 

Tradičný čas, keď sa mení poisťovňa poskytujúca povinné zmluvné poistenie, je práve prelom kalendárnych rokov. Kedysi sa ku koncu roka menili obnovovali všetky poistky, dnes je to už len zhruba tretina. Väčšina sa už uzatvára na technický, nie kalendárny rok.

Poisťovňa by vám

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 4

Tagy PZP