Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zdanenie odstupného po rodičovskej dovolenke

16.03.2018, 05:00 | Peter Pašek, Managing Director Accace

Po ukončení rodičovskej dovolenky 12.9.2017 so mnou zamestnávateľ rozviazal pracovný pomer a vypočítal mi odstupné vo výške 2678,98 €. Z tejto sumy mi zrazil preddavok na daň vo výške 488,64 €. Od 12. 9. 2017 som evidovaná na úrade práce ako nezamestnaná. Okrem odstupného a dávok v nezamestnanosti som nemala žiadny iný príjem. Akú výšku nezdaniteľnej časti základu dane si mám uviesť v daňovom priznaní?

  • Tlačiť
  • 0

Rozumieme, že Vašim jediným zdaniteľným príjmov za rok 2017 bol predmetný príjem zo závislej činnosti. Suma nezdaniteľnej časti základu dane (ďalej len „NČZD“) sa v súlade s §11 Zákona o dani z príjmov nekráti v závislosti od počtu mesiacov dosahovania tzv. aktívnych príjmov, vo vašom prípade príjmov zo závislej činnosti. 

Keďže váš čiastkový základ dane zo závislej činnosti nepresiahne sumu NČZD za rok 2017 (pozn. 3 803,33 eura), sumu NČZD si uplatníte práve do výšky vami dosiahnutého základu dane, ktorý je uvedený v Potvrdení o zdaniteľnej mzde od vášho bývalého zamestnávateľa. 

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jej informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Prečítajte si ďalšie odpovede na túto tému Prečítajte si ďalšie odpovede na všetky témy Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) Accace logo

  • Tlačiť
  • 0

Tagy dane, daňová poradňa, poradňa

Diskusia (0 reakcií)