Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zdaniť výhru z on-line pokeru?

17.06.2013, 05:40 | Peter Pašek, Managing Director Accace

Príjem zo zahraničných on-line herní by mal byť na Slovensku od dane oslobodený

  • Tlačiť
  • 1

Hrám on-line poker na pokerstars.com. Dočítal som sa, že všetky príjmy treba zdaniť,  avšak našiel som aj informácie o tom, že pokerstars ako herňa má sídlo či pobočku už aj na území v EU a daň sa platí v rámci herne - je započítaná v tzv. rake poplatku. Je potrebné výhry z tejto hry zdaňovať alebo nie? 


Predpokladáme, že sa považujte za daňového rezidenta v SR. Vychádzame tiež z predpokladu, že daň z výhry resp. inej podobnej hry v krajine rezidencie prevádzkovateľa on-line herne nebola zrazená.

Vami uvádzaný "rake"  je poplatok, ktorý si prevádzkovateľ on-line herne zrazí z každého potu za sprostredkovanie hry. V prípade, že dosiahnete výhru, považuje sa za príjem v súlade s §8 ods. 1 písm. i) Zákona o dani z príjmov (ďalej len "ZDP").

Chceli by sme vás však upozorniť, že v súlade s §9 ods. 2 písm. l) ZDP sú od dane oslobodené aj výhry v lotériách a iných podobných hrách prevádzkovaných na základe povolenia vydaného podľa osobitného predpisu a obdobné výhry zo zahraničia.

Keďže v súlade s §3 ods. 2 písm. f) Zákona o hazardných hrách, na ktorý sa odkazuje aj §9 ods. 2 písm. l) ZDP, sa hazardnými hrami rozumejú aj hazardné hry prevádzkované prostredníctvom internetu, ktoré sa prevádzkujú na základe individuálnej licencie máme zato, že predmetná výhra z hazardnej hry prevádzkovanej prostredníctvom internetu on-line herňou konajúcou na základe licencie zo zahraničia by mala byť v SR rovnako od dane oslobodená.

Vyššie uvedený názor zastávame aj napriek skutočnosti, že v súlade §3 ods. 7 Zákona o hazardných hrách,  prevádzkovanie zahraničných hazardných hier na území Slovenskej republiky je zakázané. Rovnako je zakázané aj prijímanie vkladov na území SR na hazardné hry, ktorých prevádzkovateľom je zahraničný subjekt a pri ktorých sú vklady uhrádzané do zahraničia.

Priznávame, že existujú názory, ktoré na základe vyššie uvedeného odmietajú uplatnenie oslobodenia od dane v SR na výhry z hazardných hier prevádzkovaných zahraničnými on-line herňami. 

Autor je Head of Advisory v spoločnosti Accace.

Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jeho informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

Prečítajte si ďalšie odpovede na túto tému Prečítajte si ďalšie odpovede na všetky témy Zadajte novú otázku (len pre zaregistrovaných) Accace logo

  • Tlačiť
  • 1

Tagy dane, daňová poradňa, poradňa

Súvisiace články

Aké dane a odvody sa platia z výhry

Aké dane a odvody sa platia z výhry

Pri výhre nie je možné uplatniť si žiadne výdavky vynaložené v súvislosti s jej získaním (Účtovná poradňa) 3

Výhru nad 165,97 eur treba zdaniť celú

Zdravotné odvody z peňažnej výhry

Termínované vklady - porovnanie úrokov

Hypotéky - porovnanie úrokov