Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zdaňovanie príjmu z prenájmu bytu prostredníctvom dieťaťa

18.03.2009, 10:45 | Peter Málach

Neplnoleté dieťa má nárok na oslobodenú sumu i nezdaniteľnú časť.

 • Tlačiť
 • 0

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON01.jpg

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON02.jpg

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON03.jpg

09_danova_poradna/000_danovaporadnaBUTTON04.jpg


 • Som výlučným vlastníkom bytu a registrovaný na daňovom úrade. Som ženatý, manželka nie je vlastníčkou bytu a mám dvojročnú dcéru. Dopočul som sa o možnosti zdaňovať príjem z prenájmu nehnuteľnosti prostredníctvom dieťaťa. Ide o to, že hoci je niekto vlastníkom nehnuteľnosti, môže ju prenajímať prostredníctvom svojho dieťaťa. V tomto prípade je možné pri zdaňovaní uplatniť nielen oslobodenú časť z príjmov (25 650 Sk), ale aj nezdaniteľnú časť na daňovníka (98 496 Sk), čo môže viesť k značnej úspore.
  1 . Mal by som dcéru zaregistrovať na daňovom úrade?
  2. Pri registrácii odo mňa chcel daňový úrad výpis z listu vlastníctva. Teraz, keď chcem, aby byt prenajímala dcéra, ktorá na liste vlastníctva nebude figurovať je to v poriadku?
  3. Následne by som asi mal s nájomcami podpísať novú zmluvu už v jej mene. Je možné urobiť dodatok k existujúcej zmluve a zmeniť jednu zmluvnú stranu (pôvodne mňa) na dcéru alebo je nutné podpísať novú zmluvu?
  4. Je potrebné uzatvoriť nejakú zmluvu medzi mnou ako vlastníkom a dcérou ako prenajímateľom?

Pokiaľ by bola spoluvlastníkom aj vaša dcéra, tak je to úplne jednoznačné. Zaregistrujete sa obaja, lepšie povedané, ak ste už registrovaný, tak zaregistrujete len vašu dcéru. Registračný formulár vyplníte a podpíšete spolu s manželkou.

Vaša dcéra má nárok na oslobodenú sumu a takisto na nezdaniteľnú časť. Nie som si istý, ale asi máte dôvody, prečo oslobodenú čiastku neuplatňujete aj na manželku, ak by bola spoluvlastníčka nehnuteľnosti, ale je možné že oslobodenú čiastku má už vyčerpanú.

V prípade, že z akéhokoľvek dôvodu by ste nechceli uviesť vašu dcéru do listu vlastníctva, tak jedným z riešení by bola nájomná zmluva. No upozorňujem vás na to, že musíte použiť ceny obvyklé pri obchodovaní so spriaznenými osobami, t. j. nemôžete dať nižšiu cenu vašej dcére prenájmu, ako by ste dali komukoľvek inému. No stratil by sa tu efekt, ktorý chcete dosiahnuť. Bezodplatné poskytnutie vám môže daňový úrad dodaniť.

Zmluvný vzťah medzi prenajímateľom a nájomcom sa dá ošetriť dodatkom k zmluve o prevode práv a povinností alebo podpísaním novej nájomnej zmluvy.

Autor je výkonný riaditeľ a prokurista spoločnosti Malach Consulting, s.r.o 


Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže jeho informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.

 • Tlačiť
 • 0

Súvisiace články

Daňové priznanie - poradňa

Pomôžeme s daňovým priznaním: zadajte otázku daňovému poradcovi, riešenia problémov, praktické rady a články súvisiace so zdaňovaním príjmov

Daňová poradňa - články

Daňová poradňa eTRENDU

Daňové tipy Jozefa Mihála

Prečo nemáme švajčiarske dôchodky? Analýza ukázala 15 rokov biedy druhého piliera

Diskusia (0 reakcií)