Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zem opäť vydala jeden z unikátnych drahokamov

30.04.2019, 16:17 | © 2019 News and Media Holding

Týždeň v komoditách: Znečistená ruská ropa ovplyvnila ceny len nakrátko.

  • Tlačiť
  • 0

Vo štvrtok vyskočili ceny nahor v reakcii na rozhodnutie Nemecka, Poľska a Slovenska pozastaviť dovoz ruskej ropy cez ropovod Družba kvôli jej znečisteniu. Rusko očakáva, že k obnoveniu dodávok čistej ropy by mohlo dôjsť čoskoro. V reakcii na problém s ruskou ropou sa cena ropy Brent prvýkrát v tomto roku dostala nad 75 dolárov za barel.

Cena ropy ku koncu uplynulého týždňa klesla a len tesne minula svoj piaty po sebe idúci ziskový týždeň. Ceny klesli takmer o tri percentá. Americký prezident Donald Trump opätovne vyzval Organizáciu krajín vyvážajúcich ropu (OPEC), aby zvýšila produkciu a znížila tak ceny ropy a pohonných látok v USA. Ďalším faktorom bolo podľa analytikov aj vyberanie ziskov po predchádzajúcom raste.

Júnový kontrakt na americkú ropu WTI zlacnel na 63,3 dolára za barel (159 litrov). Za celý uplynulý týždeň WTI stratila 1,1 percenta. Cena severomorskej ropy Brent s júnovým kontraktom na 72,15 dolára za barel.

Ropné vyčkávanie

Krajiny kartelu OPEC spolu s Ruskom aj naďalej znižujú dodávky čierneho zlata, čo vytvára podmienky pre rast cien ropy od decembra minulého roku. Naopak, obchodníci našli len veľmi málo dôvodov na to, aby sa postavili proti tomuto trendu.

Neprehliadnite

Posledným krokom, ktorý nedávno vyhnal cenu ropy hore, bolo vyhlásenie USA, že výnimky udelené ôsmim krajinám pri nákupe iránskej ropy vlani v novembri už nemusia byť po 4. máji predĺžené. Washington sa týmto snaží úplne odstrániť iránsku ropu z globálneho trhu.

Očakávania, že Saudská Arábia a ostatní producenti okamžite nahradia tento výpadok v ponuke ropnej zmesi na trhu, aby tým predišli nedostatku ropy na trhu, sa

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Týždeň v komoditách

Diskusia (0 reakcií)