Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zisk z kryptomeny už zdaníte a zaplatíte aj zdravotné odvody

26.03.2018 | Zuzana Kollárová

Diskusia (6 reakcií) Pravidlá diskusie

27.03.2018 | JoeSk

Takze v skratke, Stat spravil všetko pre to aby žiadne prijmi z kryptomien nemal.

27.03.2018 | noblesa

Nuz ako by som to povedal - nezdania, a ani nezaplatia :) A zdravotne odvody uz vobec.

27.03.2018 | PaloK

Ale ved je ustavou zakazane pouzivat ine platidlo ako centralnou bankou emitovane shushne. Nakup tuvaru za kryptomenu moze byt vymenou tovaru za tovar, ale nie financnym nakupom. Alebo chcu legitimizovat kryptomeny ?

29.03.2018 | zakaznik

:-D :-D :-D :-D :-D

29.03.2018 | Radovan Ihnát

Len krátko jeden koment k Usmerneniu MF. Píše sa v ňom "Príjem (výnos) plynúci z predaja virtuálnej meny je predmetom dane, ktorý nie je od dane oslobodený a preto je považovaný za zdaniteľný príjem podľa zákona o dani z príjmov".

Možno to (ne)oslobodenie nie je úplne jednoznačné. §9 ods. zákona o dani z príjmov hovorí "od dane je oslobodený príjem ... z predaja hnuteľnej veci okrem príjmov z predaja hnuteľnej veci, ktorá bola zahrnutá do obchodného majetku, a to do piatich rokov od jej vyradenia z obchodného majetku; za hnuteľnú vec sa na účely tohto zákona nepovažuje cenný papier".

Takže cenný papier sa nepovažuje, NA ÚČELY TOHTO ZÁKONA, za hnuteľnú vec. Je teda kryptomena pre účely tohto zákona hnuteľná vec? Odpoveď treba hľadať zrejme v Občianskom zákonníku, a podľa mňa je skôr v prospech daňovníka. Teda netvrdím, že kryptomena je hnuteľná vec. Ale ani že ňou nie je. A teda sa vytvára právna neistota pre daňovníka - podľa daňovej teórie by v takomto prípade mal byť zákon vykladaný v prospech daňovníka...

Jediným riešením by bolo zadefinovať kryptomenu priamo do zákona o dani z príjmov. Ale ak bude zaťažená daňou a zdravotnými odvodmi, tak sa obávam, že nebude motivácia takýto príjem priznať. Ideálne by bolo vytvoriť nejaký kompromis, napr. tento príjem zadefinovať ako príjme podľa §7 - Príjem z kapitálového majetku so sadzbou dane 19%, ktorý nemusí byť predmetom zdravotných odvodov. Myslím, že v takom prípade by bola oveľa väčšia skupina daňovníkov, ktorý by tento príjem priznala v daňovom priznaní

31.03.2018 | markus_tv

Výsledok summitu G20 je že regulácia virtuálnych mien sa odkladá. EÚ sa chce viac na virtuálne meny pozrieť a analyzovať možnosti. Len na Slovensku si financmajster povedal, že jeho rezort je dostatočne odborne zdatný na to aby si zaviedli vlastné pravidlá a že však ošklbme ľudí ak sa dá. Inak všimol si niekto, že z celého sveta je Slovensko takmer na špici čo sa týka percent ktoré je z virtuálnych mien občan povinný zaplatiť (celková suma daň + ten náš nezmyselný zdravotný odvod)? Žijeme v nádhernej krajine kde je všetko možné. Takúto hlúposť by dokázal vymyslieť iba Slovák, ktorý ide orať na iných Slovákoch.
Pokiaľ v zákone jasne nebude zadefinované postavenie virtuálnych mien, tak pre mňa konkrétne je akákoľvek virtuálna mena hnuteľný majetok. Oproti legálnym menám nemá autoritu, žiadna banka ju nedrží v prospech môjho účtu a len ja sám mám kontrolu nad svojim crypto zostatkom. A keďže nieje nikde uvedená = hnuteľný majetok. Ak sa nebude daniarom páčiť, prosím, vytlačím si stovky darovacích zmlúv od manželky z ťažby na každý obchod (FIAT-CRYPTO alebo CRYPTO-CRYPTO) zvlášť a sme vybavený.
Všade omieľajú, že si daňovník môže znížiť základ dane o preukázateľné výdavky na nákup virtuálnych mien. No nikto neuvádza, že to platí pre výdavky za rok 2017. Ak som nakúpil crypto v rokoch 2012 až 2016 ? V tom prípade môžem výpis z účtu akurát tak použiť na WC. A keďže FO si nemôže uplatniť stratu tak ani v predchádzajúcich rokoch sa tieto výdavky nedali zahrnúť do priznania. Ďalej čo ak som drvivú väčšinu virtuálnej meny vydoloval? Náklady na HW, elektrinu z rokov 2012 až 2016? Nič, zas len zdrap papiera ktorý je na 2 veci. Od roku 2012 mohol byť človek kľudne aj v hlbokej strate a nikoho to nezaujímalo. Ak v roku 2017 aj predal nejaké virtuálne meny a povedzme vyrovnal stratu od roku 2012 a možno aj niečo zarobil. Teraz by mal zaplatiť daň aj odvod z celej sumy a náš úžasný štát z vysoka kašle na to ako ten človek fungoval so stratou 5 rokov dozadu. Navyše nikto z predstaviteľov MF alebo FS k tomu celému nepirpomenul aj to, že FO by musela byť najprv registrovaná na DÚ a musela by mať pridelené DIČ aby si niečim takým mohla znížiť základ dane. Celé zle!
Navyše pán minister financií ešte začiatkom roka sám povedal na tlačovke, že ohľadom virtuálnych mien sa ešte bude musieť ministerstvo zaoberať touto tématikou a pripraviť zmeny v príslušnom zákone tak aby štát mohol zdaňovať tieto príjmy. Zákon o dani z príjmov sa však dodnes nezmenil. A zrazu tu jeho rezort tvrdí, však musíte to zdaniť. Pán minister je potom absolútne nekompetentná osoba a nemá na takej funkcii čo robiť. Bez zmeny zákona najprv tvrdí zatiaľ nie, a potom tvrdí že určite áno. Leda že by sa tu niekto pripravoval na ovládnutie trhu, resp. zúženie okruhu osôb ktoré budú schopné ďalej fungovať v tomto biznise. Predsa našim pánom určite nie je po vôli, že radový občan sa takouto ľahkou cestou môže dostať k nejakému majetku a získať tak trochu nezávislosti od tohto chorého systému.
Zdravotný odvod je kapitola sama osebe. Ak by občan mal nejaký osoh z tejto položky nepoviem nič. Ale súčasný systém je nastavený tak že tieto extra peniaze, ktoré by občan z príjmu z virtuálnych mien odviedol by skončili v čiernej diere. Občan by to na zdravotnej starostlivosti nijako nepocítil. Či mi chce niekto tvrdiť, že sa čakacia doba napríklad na neurochirurgiu pre takéhoto občana skráti zo 4 mesiacov na 1 len vďaka tomu, že odviedol z pár tisíc extra EUR daň o odvod? Určite nie!
Dúfam, že niekto kompetentný konečne pohne rozumom a pripraví férové prostredie pre toto odvetvie.
Imho, ľudia môžu kľudne vo väčšej miere začať využívať služby typu Localbitcoins alebo si raz za čas budú robiť krásne výlety do susedných štátov na výber FIAT z ATM. Ďalšia možnosť je preklápať virtuálnu menu priamo do investičných kovov. Už aj tu v EÚ máme spoľahlivú spoločnosť, ktorá začala prijímať platby za investičné kovy v crypte a zasiela bez problémov do celej Európy.