Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Získať akciovú hypotéku môže byť zložitejšie

26.02.2012, 00:23 | Xénia Makarová | © 2012 News and Media Holding

Najčastejšie banky na jar odpustia vstupný poplatok, klienta si chcú viac zaviazať

 • Tlačiť
 • 1

Tagy

hypotéka

Ľudia, ktorí si chcú od bánk požičať na kúpu bývania či jeho rekonštrukciu, majú tradične na jar na výber z viac alebo menej výhodných akcií. Inak to nie je ani tento rok. Rôzne akcie súvisiace s hypotékami pripravujú alebo už vo februári spustili takmer všetky TRENDOM oslovené retailové banky.

Väčšina týchto akcií má súvisieť s odpustením poplatku za poskytnutie úveru na bývanie. Banky však častejšie ako predtým výhodnejšie podmienky podmienia „aktívnym“ využívaním bežného účtu, ktorý by u nich dlžník mal mať. Znamená to, že nestačí si len za bežný účet platiť, klient si na neho musí presmerovať aj mesačnú výplatu.

Podmienku aktívneho účtu už deklaruje v súčasných akciách Slovenská sporiteľňa či UniCredit Bank. V prvom prípade banka vtedy ponúka zníženie úroku o 0,5 percenta pri všetkých typoch viazanosti úroku, UniCredit to dáva ako podmienku pre priznanie jednotného úroku 4,2 percenta fixovaného na dva roky.

No aktívnych klientov budú podľa informácií TRENDU „hľadať“ aj niektoré ďalšie banky, ktoré akcie ešte len spustia k 1. marcu.

Predať čo najviac

„Banky sa jednak snažia klienta cez posielanie výplaty či zriadenie inkasa na bežnom účte viac pripútať, jednak mu potom vedia jednoduchšie ponúkať viac iných, krátkodobejších produktov ako je poistenie majetku, úveru či sporenie, na ktorých zarábajú samotné banky,“ konštatuje finančná poradkyňa spoločnosti FinConsulting Judita Sedíleková.

Je to výsledkom väčšej fluktuácie dlžníkov medzi bankami. Už nie je ničím výnimočným, že v čase prehodnotenia úroku po skončení fixácie dlžník staršiu hypotéku vyplatí novou a spravidla lacnejšou od inej banky.

Pre niektorých klientov však môže zrušenie a presun doterajšieho bežného účtu vrátane platobných kariet znamenať značnú časovú komplikáciu a aj sankčné poplatky.

Podľa legislatívy nesmú banky oficiálne podmieňovať zriadenie jednej služby inou. Teda napríklad hypotéku bežným účtom. Preto banky uplatňujú princíp, že ak u nich klient nemá bežný účet, respektíve balík služieb, dostáva automaticky vyšší úrok o niekoľko desatín percentného bodu.

Poplatok alebo úrok

Aj najčastejšia akcia súvisiaca s hypotékami – odpúšťanie poplatku za zriadenie, môže mať pre klienta dve tváre. Ako popisuje Peter Kolárik z finančného portálu Totalmoney.sk, vždy si treba výsledný efekt dobre prepočítať.

Odpustenie poplatku za novú hypotéku vo výške 70 000 eur by pri jeho štandardnej výške 0,7 percenta znamenalo nemalú úsporu 490 eur. „Ak by však rovnaký záujemca v inej banke získal hypotéku síce s poplatkom, ale s úrokom nižším o 0,3 percenta, mesačne by usporil 13 eur, za rok 156 a za päť rokov 780 eur,“ porovnáva P. Kolárik.

Pri úroku nižšom o rovný percentný bod dosiahne úspora až 490 eur už za jeden rok. Efekt z odpusteného poplatku by sa teda už po prvom roku neoplácal.

V poslednom čase je častou akciou hypotéka s jednotnou úrokovou sadzbou bez ohľadu na bonitu klienta. Tento rok ju budú niektoré banky budú ponúkať s fixáciou najmenej na dva roky.

P. Kolárik pri týchto akciách upozorňuje, že po skončení fixácie môžu ostať nemilo prekvapení najmä klienti s horšou bonitou (nižším príjmom), ktorým môže nová sadzba výrazne vyletieť nahor. Takýto postup doteraz využívali najmä menšie banky.

J. Sedíleková si ale myslí, že v súčasnosti si už takýto postup banky veľmi nemôžu dovoliť. Podľa novely zákona o bankách, ktorá platí od vlaňajška, totiž musí banka o novej sadzbe pred skončením viazanosti tej pôvodnej informovať dlžníka najmenej dva mesiace vopred. Dlžník má navyše právo splatiť vtedy úver bez sankcií celý predčasne, napríklad hypotékou od inej banky.

„Viem si ale predstaviť, že niektoré banky nový úrok mierne oproti pôvodnému zdvihnú už len preto, aby potom mohli s ním ísť dole v prípade vyjednávania klienta,“ opisuje poradkyňa.

Jarné hypoakcie bánk

OTP Banka

 • od 20. februára banka ponúka všetky úvery pre občanov bez poplatku za poskytnutie úveru (s výnimkou kreditných kariet a kontokorentov), akcia platí do 31. marca 2012
 • banka ponúka spotrebný úver na rekonštrukciu s výhodnejším úrokom pre klientov, ktorým chodí na bežný účet v tejto banke aj výplata

Prima banka

 • od 1. 2. banka ponúka spotrebný bezúčelový úver bez poplatku za poskytnutie, ak klient má v banke osobný účet

Slovenská sporiteľňa

 • od 24. februára znížila úrokovú sadzbu pri jednoročnej fixácii na 4,59 % (pôvodne 4,99 %)
 • od začiatku februára ponúka všetkým klientom, ktorí aktívne využívajú osobný účet v banke - klienti, ktorí si nechajú posielať svoju mzdu na účet, získajú automaticky zľavu z úrokovej sadzby 0,5 % pri všetkých typoch fixácií
 • od 27. februára ponúka pri novom bezúčelovom spotrebnom úvere vo výške 3 000 € až 4 999 € úrokovú sadzbu nižšiu o 1 %, pri úveroch nad 5 000 € zľavu o 2 % z úroku 

Tatra banka

 • banka v rámci úverov na bývanie aktuálne odpúšťa poplatok za poskytnutie, ponúka využívanie kreditnej karty na 12 mesiacov bez poplatku
 • služba ,,zrýchlené splácanie“ je pri existujúcich úveroch bez poplatku (klient ale pri využívaní tejto služby platí vyšší úrok)

UniCredit Bank

 • do konca apríla ponúka banka pre všetkých žiadateľov, ktorí budú súhlasiť so zasielaním mesačného príjmu na účet banky, jednotnú sadzbu 4,2 % viazanú na 2 roky
 • žiadatelia majú navyše nárok na 100 % zľavu z poplatku  za poskytnutie úveru, spolu s úverom získava klient aj výhodné poistenie nehnuteľnosti na prvý rok zdarma a poistenie domácnosti s 50 % zľavou z poplatku od poisťovne Wüstenrot
 • od 1. marca banka ponúka pri spotrebnom bezúčelovom úvere jednotnú sadzbu 9 % (pôvodne 11,99 – 13,99 % v závislosti od bonity klienta) s jednotný poplatok za poskytnutie úveru vo výške 20 € bez ohľadu na výšku úveru, banka ponúka tento úver kedykoľvek predčasne splatiť bez poplatku

ČSOB, Volksbank a VÚB banka pripravujú akcie od začiatku marca, podmienky zatiaľ bližšie nespresnili

mBank špeciálnu hypoakciu nechystá

Prameň: banky

*Bezúčelové spotrebné úvery sa využívajú hlavne pri svojpomocných rekonštrukciách, keď nemôžu dlžníci dokladať banke faktúry k opravám, na druhej strane sú drahšie oproti účelovo viazaným pôžičkám.

Porovnanie podmienok hypoték ako aj úverov na bývanie nájdete na portáli TotalMoney.sk

Ilustračné foto na titulke - Maňo Štrauch

 • Tlačiť
 • 1

Tagy hypotéka

Súvisiace články

Na drahých hypotékach sa banky nedohodli

Na drahých hypotékach sa banky nedohodli

Protimonopolný úrad nepotvrdil podozrenia I. Mikloša z kartelu finančných domov pri úveroch na bývanie 8

S hypotékou pre mladých sa oplatí počkať

Sadzba hypotéky prehľadnejšia nie je

Termínované vklady - porovnanie úrokov

Hypotéky - porovnanie úrokov