Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zlato opäť kraľuje, je najdrahšie spomedzi drahých kovov

14.08.2019, 07:00 | Milan Debnár | © 2019 News and Media Holding

Týždeň v komoditách: Cena ropy je stále nízka, no darí sa zlatu, ktoré vo veľkom skupujú investori aj národné banky. Žltý kov je opäť najdrahší spomedzi drahých kovov a zosadil z trónu paládium.

  • Tlačiť
  • 0

Cena ropy sa stále potáca v okolí 60 dolárov za barel (1 barel = 159 litrov), pričom ju zráža stupňujúce sa napätie medzi Čínou a USA. Nízka cena ropy môže tešiť motoristov, menej už producentské krajiny.

Politická neistota

Takzvaný index politickej neistoty EPU, ktorý meria mieru neistoty spojenú s ekonomickou politikou na celom svete, sa v súčasnosti pohybuje na historicky najvyšších hodnotách. Poukazuje na to CNBC s tím, že EPU sa meria už od deväťdesiatych rokov. Analytici pritom upozorňujú, že neistota je „nepriateľom ekonomického cyklu“, čo sa najmarkantnejšie prejavuje na vývoji cien ropy a dopytu po nej.

Celosvetovo sa v tomto roku dopyt po čiernom zlate zvyšuje najpomalším tempom od finančnej krízy v roku 2008. Najmä na rastúci konflikt medzi Čínou a USA a spomaľujúci sa rast svetovej ekonomiky zareagovala Medzinárodná agentúra pre energiu (IEA), ktorá uviedla, že v dôsledku obchodného sporu bude svetový dopyt po rope rásť v najbližšom období najslabším tempom od svetovej finančnej krízy pred 11 rokmi.

V máji bol napríklad celosvetový dopyt v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška nižší o 160 tisíc barelov denne.

V tomto roku to bol už druhý medziročný prepad. Za prvých päť mesiacov roku dopyt vzrástol o 520-tisíc barelov za deň, čo je najnižší rast v tomto období od roku 2008.

Neprehliadnite

IEA znížila prognózu rastu globálneho dopytu na roky 2019 a 2020 na 1,1 milióna, a 1,3 milióna barelov denne. Výhľad je pritom neistý a IEA upozorňuje, že ďalšia revízia smerom nadol je pravdepodobnejšia ako revízia opačným smerom.

Vývoj cien sa opakuje

Vývoj cien ropy minulý týždeň na svetových burzách pritom doslova

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy ropa, Týždeň v komoditách, zlato

Diskusia (0 reakcií)