Články označené ako BrandCom sú pripravené a publikované v spolupráci s komerčnými partnermi. Hoci redakcia TRENDU nie je ich autorom, ich obsah považuje za prínosný pre čitateľa a preto umožnila ich publikovanie. Viac o BrandCom

Zlato za tri mesiace zdraželo o pätinu. Rastú aj ostatné drahé kovy

10.09.2019, 15:33 | Milan Debnár | © 2019 News and Media Holding

Týždeň v komoditách: Cena zlata sa od konce mája vyšplhala z 1 280 dolárov za troyskú uncu na súčasných asi 1 550 dolárov. Súbežne so žtlým kovom dražejú aj ostatné drahé kovy. Dvíha sa aj cena ropy.

  • Tlačiť
  • 0

Hoci na začiatku minulého týždňa cena ropy klesala. Od stredy však nastal obrat. Trhy sa však aj naďalej obávajú problémov ekonomiky kvôli obchodnej vojne medzi USA a Čínou. Peking a Washington sa síce dohodli, že začiatkom októbra uskutočnia rozhovory na vysokej úrovni, no výsledok je neistý. Viacerí analytici preto ostávajú skeptickí. Ekonómovia stále poukazujú na to, že fundamenty trhu pokračujú v oslabovaní a šance na zlepšenie vývoja ekonomiky budú závisieť od vyriešenia súčasného konfliktu medzi Čínou a USA.

Nižšie zásoby

Trhy promptne zareagovali aj na správu, že zásoby ropy v Spojených štátoch minulý týždeň klesli, a to už tretí týždeň po sebe. Takmer sa dostali na ročné minimum.

V týždni do 30. augusta sa znížili o 4,8 milióna barelov (1 barel = 159 litrov) na 423 miliónov barelov. Rozsah poklesu tak bol takmer dvojnásobný oproti predpokladom analytikovi, ktorí počítali s poklesom o 2,5 milióna barelov. Navyše, konečný stav zásob je najnižší od októbra 2018.

Pokles zaznamenali aj zásoby v americkom ropnom uzle v oklahomskom Cushingu. Klesli o 230-tisíc barelov na najnižšiu úroveň od vlaňajšieho decembra.

Cena severomorskej referenčnej ropy Brent sa v závere týždňa uzavrela na úrovni 61,54 dolárov za barel (159 litrov). V rovnakom období vlaňajška bola nad 75 dolárov za barel. Ľahká americká ropa sa obchodovala za 56,56 dolárov za barel.

„Ak obchodné napätie bude eskalovať aj naďalej, rast dopytu po rope sa ešte viac spomalí a povedie k ďalšiemu zníženiu cien," uviedol komoditný analytik UBS Giovanni Staunovo v analýze trendov ropného trhu na rok 2020.

Pod rast ceny sa podísala aj správa, že za nového ministra energetiky Saudskej Arábie vymenovali princa Abdulaziza bin Salmána. Ten uviedol, že piliere saudskoarabskej ropnej politiky sa meniť nebudú a obmedzovanie produkcie by malo ostať v platnosti dlhé obdobie. Navyše, uvažuje sa aj nad ďalšími škrtmi v objeme ťažby.

Dočítajte celý článok s predplatným TRENDU

už od 94 centov / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Sektorové rebríčky, hospodárske výsledky firiem
  • Obmedzenie reklamy na TREND.sk

Odomknite článok cez SMS
s týždenným predplatným len za 1,90 €

Získajte prístup za pár sekúnd cez SMS objednaním týždenného predplatného TREND Digital s automatickou obnovou.

Viac informácií.

  • Tlačiť
  • 0

Tagy Týždeň v komoditách

Diskusia (0 reakcií)